Geranium nie tylko na katar, ból gardła i głowy. Dlaczego jeszcze warto go uprawiać w domu?
Iza Orlicz
29 października 2021, 11:42·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 października 2021, 11:42
Kiedyś nasze mamy czy babcie chętnie uprawiały w domu geranium, zwany też pelargonią pachnącą lub anginką. I warto do tego zwyczaju powrócić, bo kolejne badania potwierdzają, że ma ona wiele prozdrowotnych właściwości. Świetnie sprawdzi się podczas infekcji dróg oddechowych, ale to tylko początek długiej listy, na co można ją jeszcze stosować.
Reklama.
Geranium to roślina, którą chętnie uprawiały nasze babcie czy mamy, teraz znów wraca do łask.
Roślina ma wiele prozdrowotnych właściwości - pomaga przy infekcjach dróg oddechowych, bólach głowy, pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
Geranium można stosować w postaci olejku lub naparu.
W medycynie ludowej geranium jest znane i wykorzystywane od wieków. Zawarte w nim olejki eteryczne wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, co czyni roślinę idealnym środkiem na wszelkiego rodzaju infekcje dróg oddechowych. Warto ją więc stosować przy pierwszych objawach przeziębienia, gdy boli nas gardło, mamy nasilający się katar, zaczynamy odczuwać rozpieranie w zatokach.
Geranium - prozdrowotne właściwości
Geranium chętnie też jest stosowane do uśmierzania bólu ucha. Nasze babcie po prostu zrywały listek rośliny, zgniatały go w ręku, by wydobyć aromat i przykładały do ucha (lub nawet płytko wkładały do środka).
Pomaga również na ból głowy – w takiej sytuacji możesz przyłożyć zmiażdżone listki geranium do skroni lub dodać kilka kropli olejku do kąpieli. Ten ostatni sposób stosowania możesz też wykorzystać, gdy masz zapalenie pęcherza moczowego lub cierpisz na ból stawów – olejek dodany do kąpieli nie tylko szybko uśmierzy ból, ale też dzięki swoim właściwościom załagodzi objawy stanu zapalnego.
Na co jeszcze pomaga geranium? Można nim zdezynfekować drobne skaleczenia lub przemywać zmiany skórne (np. grzybicze, suche egzemy), bo ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
Zmniejsza również obrzęk i swędzenie po ugryzieniu owadów. Jest jeszcze mniej znana właściwość geranium – działa wyciszająco i uspokajająco. Jej specyficzny, lekko cytrusowy zapach dobrze wpływa na układ nerwowy, szybko przynosząc ukojenie, gdy odczuwamy napięcie i stres.
Geranium - olejek lub napar
Jak stosować geranium? W formie olejku lub naparu. W tym pierwszym przypadku 3-5 kropel dodajemy do inhalacji lub do kominków, służących do aromaterapii. Jeśli chcesz przygotować maść łagodzącą nerwobóle, bóle stawów czy obrzęki zmieszaj olejek z geranium z olejkiem bazowym w stosunku 1:3. Trzeba pamiętać, że olejek musi być zawsze rozcieńczony, bo jego działanie jest naprawdę silne.
Możesz też ze świeżo zerwanych listków geranium przygotować napar. Zalewamy je szklanką wrzącej wody i pod przykryciem zaparzamy ok. 15-20 min. Następnie odcedzamy, a gdy wystygnie możemy stosować zewnętrznie np. jako kompres na bolące miejsce lub do płukania gardła.