Rośliny, które nawilżą i schłodzą mieszkanie. Warto mieć je w domu, nie tylko w upały
Redakcja MamaDu
07 lipca 2021, 15:26·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 07 lipca 2021, 15:26
Domowe rośliny doniczkowe niewątpliwie stanowią ozdobę naszego mieszkania. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że mają też prozdrowotne właściwości – nawilżają i oczyszczają powietrze w miejscu, w którym się znajdują, idealnie więc sprawdzają się w trakcie ciepłych, suchych dni.
Reklama.
Rośliny doniczkowe stanowią nie tylko ozdobę naszego mieszkania, mają też wiele innych cennych właściwości.
Zobacz, czy masz w domu rośliny, które doskonale nawilżają mieszkanie.
Wybierz rośliny, dzięki którym łatwiej będzie ci przetrwać upał w domu.
Zanim kupisz roślinę do sypialni czy salonu warto poznać nie tylko jej potrzeby (np. czy preferuje bardziej słoneczne czy zacienione stanowiska), ale też poznać jej właściwości. Jeśli w letnie dni twoje mieszkanie mocno się nagrzewa warto pomyśleć o roślinach, które wpłyną na poziom jego nawilżenia. Które z nich mają właściwości nawilżające, do tego oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji?
1. Aloes zwyczajny. Dzięki swoim grubym, mięsistym liściom, w których gromadzi spore ilości wody jest rośliną, która dobrze nawilża powietrze. Do tego nocą wytwarza tlen, a pochłania dwutlenek węgla.
2. Difenbachia. Jej nawilżające właściwości wynikają ze struktury rośliny. Ma duże liście, dzięki którym znakomicie podnosi wilgotność powietrza. Dodatkowo difenbachia oczyszcza powietrze z wielu toksyn, na przykład ze szkodliwego ksylenu (występuje w wyrobach z gumy czy dymie tytoniowym).
3. Kaktusy. Jeśli jesteś ich miłośnikiem, kup ich najlepiej kilka, zapewnisz sobie w ten sposób optymalne nawilżenie. Kaktusy wypełnione wodą schładzają i obniżają temperaturę pomieszczenia, w którym się znajdują.
4. Winorośl i bluszcz pospolity. Jeśli chcesz sobie zapewnić izolację cieplną domu na długie lata, posadź od najbardziej nasłonecznionej strony winorośl lub bluszcz pospolity. Gdy urośnie, stanie się gęstą, roślinną "ścianą”, która będzie stanowiła naturalną zaporę przed nadmiernym nagrzewaniem się domu.