Gdy próbowałam znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest kakao ceremonialne, trafiałam na mnóstwo stron na temat duchowości, medytacji, a nawet magii. Dlaczego wokół napoju z ziaren kakaowca wyrosło tyle mitów oraz legend i czym kakao ceremonialne różni się od zwykłego?
Kakao jest znane i popularne na całym świecie, ale niewielu wie, że jest rośliną duchową, która od około 3000 lat jest czczona i uważana przez Majów i Azteków za roślinę-nauczyciela, duchowego przewodnika.
O magicznych właściwościach tego napoju możemy wiele przeczytać, ale to oczywiście kwestia naszej wiary w tego typu wiadomości. Zwolennicy magicznych właściwości kakao podkreślają, że jedynie nieprzetworzony napój posiada specjalną moc.
Faktem jest natomiast, że naturalne kakao posiada najwięcej właściwości odżywczych i niewiele wspólnego ma z kakaowym, odtłuszczonym proszkiem, który możemy kupić w sklepie.
Kakao ceremonialne to najprościej mówiąc kakao surowe, w 100 proc. naturalne, nieodtłuszczone, swoją nazwę zawdzięczające właśnie temu, że było pite w czasie magicznych ceremonii czy ważnych spotkań.
Jego forma to kakaowa pasta wytwarzana w tradycyjny sposób z najwyższej jakości surowych ziaren kakaowca. Napój bogów posiada aksamitny, a zarazem bardzo intensywny, mocno pobudzający smak.
Właściwości kakao ceremonialnego
Kakao ceremonialne polecane jest szczególnie kobietom, które często zmagają się z anemią oraz wegeterianom i weganom. Jest bogate w żelazo, cynk, magnez i potas dzięki czemu zachowuje wysoką wartość odżywczą.
Napój dobrze wpływa na budowę elementów krwi, dotlenienie i regenerację. Niektórzy uważają go też za naturalny afrodyzjak. Zawiera również silne przeciwutleniacze oraz znaczną ilość chromu, który równoważy poziom cukru we krwi.
Kakao jest także bogatym źródłem kwasów omega-6 oraz fenyloetyloaminy, która poprawia koncentrację i pamięć. Napój Bogów oprócz niezwykłego smaku ma więc także boskie właściwości.
Kakao ceremonialne – przepis
Musimy zaopatrzyć się w surowe kakao, sprzedawane zazwyczaj w formie bloku czekolady. Kupimy je w internetowych sklepach ze zdrową żywnością czy naturalnymi produktami. Jego cena to około 40 złotych za 150 gram. Jak przygotować kakao ceremonialne? Około 10-20 gram pokruszonego nożem kakao mieszamy z wodą lub mlekiem roślinnym.
Ciecz musi być gorąca, kakao możemy rozpuścić w garnku wody lub mleka albo łącząc je z napojem, zmiksować blenderem.
Napój ma wyjść bardzo gęsty, kleisty i ciemnobrązowy. Co dalej? Kakao samo w sobie ma dość gorzkawy, cierpki posmak, więc warto podkręcić je ulubionymi dodatkami.
Ogranicza nas tylko fantazja i nasz smak. Do kakao możemy dodać wszelkie przyprawy takie jak chili, wanilia, cynamon, kardamon, a nawet miód.