7 naukowo udowodnionych powodów, dla których warto jeść jedno jabłko dziennie
Iza Orlicz
28 września 2020, 14:43·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 września 2020, 14:43
Soczyste, kruche, twarde, kwaśne, słodkie, winno-słodkie, słodko-kwaśne, aromatyczne – co tu dużo ukrywać, jabłka to nasza narodowa duma! O ich walorach smakowych nie trzeba nikogo zapewniać, ale smak to nie wszystko. Poznaj 7 powodów, dla których warto jeść jabłka.
Reklama.
Istnieje kilka tysięcy odmian jabłek, a polscy sadownicy produkują ich co roku ponad 3 miliony ton. Jedni uwielbiają je na surowo, inni wolą ukryte w szarlotce, drożdżowych racuchach czy knedlach.
Ale warto jej jeść nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Czy znasz wszystkie ich cenne właściwości? Oto 7 głównych powodów, dla których codziennie warto sięgać po jabłka.
1. Pomagają w dolegliwościach układu pokarmowego. Poleca się je przy biegunce, niestrawności, można je również jeść w przypadku choroby wrzodowej żołądka, ale powinny być wtedy ugotowane.
Regulują też pracę jelit - poprawiają ich perystaltykę, dzięki czemu zapobiegają zaparciom, pobudzają też przemianę materii.
2. Zapobiegają miażdżycy. Naukowcy z University of Oxford przeprowadzili badania, z których wynika, że regularne spożywanie jabłek wpływa korzystnie na układ krążenia.
Obliczyli, że gdyby każdy Brytyjczyk po 50. roku życia zjadałby tylko jedno jabłko dziennie, to można byłoby uniknąć co roku tysięcy zgonów z powodu zawału serca i udaru. Jedzenie jabłek obniża też poziom tzw. złego cholesterolu i chroni przed zawałem.
3. Wpływają na poprawę odporności. Jabłka (zwłaszcza ich kwaśne odmiany) są bogatym źródłem witaminy C. Jeśli zależy nam na uzupełnieniu poziomu właśnie tej witaminy w naszym organizmie, powinniśmy jeść jabłka na surowo, najlepiej ze skórką.
4. Oczyszczają organizm. Pektyny zawarte w owocach oczyszczają przewód pokarmowy ze zbędnych produktów przemiany materii. Systematyczne jedzenie jabłek wpływa też pozytywnie na funkcjonowanie wątroby, działają też moczopędnie.
5. Poprawiają pamięć i koncentrację. Według badań przeprowadzonych przez University of Massachusetts Lowell, spożycie jabłek zwiększa wytwarzanie w mózgu ilość neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną. Wpływa ona na poprawę pamięci i koncentracji.
6. Jabłka poprawiają urodę. Zawierają witaminy i minerały, w tym również krzem, który ma ogromny wpływ na dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci. Dlatego mówi się, że jabłka powinno się jeść 2 razy dziennie – jedno, rano dla zdrowia, drugie, wieczorem dla urody.
7. Pomagają schudnąć. Są niskokaloryczne, szybko zapewniają też uczucie sytości, dlatego łatwo nimi zaspokoić głód. Do tego oczyszczają z toksyn, o czym pisaliśmy wyżej, skutecznie więc "wymiatają" z organizmu zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii. Jeśli chcesz zastosować dietę jabłkową (jesz wtedy przez cały dzień jabłka pod różnymi postaciami), pamiętaj, że nie powinna trwać ona dłużej niż 1-2 dni.