
REKLAMA
Znamię od urodzenia na głowie w kształcie serca
Cinar urodził się w 2015 roku w Turcji i jest wyjątkowym chłopcem ze względu na znamię w kształcie serduszka, które widnieje nad jego prawym okiem. Personel na sali porodowej nie mógł uwierzyć, że na świat przyszedł taki chłopiec.— Kiedy pielęgniarka usunęła krew z jego główki, jako pierwszy zobaczyłem znamię na czole. Bardzo trudno było mi powstrzymać łzy — powiedział tato chłopca Murat Engin w Daily Mail.
Z kolei mama chłopca Ceyda nie mogła przestać płakać, gdy podczas porodu zobaczyła, co dokładnie Cinar ma na czole. Kobieta uważa, że "talizman" syna przyniesie mu w przyszłości szczęście.
Dziś Cinar jest już starszy i ma 5 lat. Znamię w kształcie serca nie zniknęło. W związku ze znakiem na twarzy nikt nie ma wobec chłopca negatywnych odczuć. W Daily Mail matka chłopca zaznacza, że gdy idą ulicą, ludzie się do nich uśmiechają. Co niektórzy, z ciekawości dopytują, jak to się stało. Przez swój "talizman" Cinar ma też wielu fanów w mediach społecznościowych.
Znamiona u dzieci — rodzaje i leczenie
Choć znamię na głowie Cinara jest wyjątkowe, to takie plamy od urodzenia u dzieci należy badać. W tym celu można zgłosić się do dermatologa lub chirurga dziecięcego. W wypadkach znamion barwnikowych, które są podobne do pieprzyków zaleca się dermatoskopię poprawiającą czułość badania o 30 proc.Znamię bladoróżowe — pojawia się nawet u 70 proc. noworodków i nie wymaga specjalnej pielęgnacji, gdyż z czasem znika.
Znamię purpurowe — pojawia się jedynie u 1 proc. niemowlaków i często zostaje z nimi już na całe życie.
Znamię czerwone — nie zawsze pojawia się od urodzenia, ale po upływie czasu i znika ok. 4 roku życia.
Naczyniowe znamię wrodzone — różowa plamka pojawia się od urodzenia dziecka. W pierwszych miesiącach życia może się powiększać. Szarzeje i znika miedzy 5-10 rokiem życia.
Naczyniak krwionośny jamisty — ma intensywniejszy kolor niż naczyniowe znamię wrodzone. Jest jaskrawoczerwony lub sinoczerwony i wnika w głębsze warstwy skóry. Znika do 12 lat i zostaje po nim niewielka blizna.
Znamię barwnikowe — potocznie nazywane pieprzykiem. Ma kolor brązowy lub czarny i czasami jest pokryte włoskami. Te zmiany mogą być złośliwe, a po konsultacji z lekarzem często zaleca się ich chirurgiczne usuwanie, szczególnie gdy są duże.
Każde znamię powinno się skonsultować ze specjalistą. Niemniej w wielu wypadkach zaleca się masaż tego miejsca. W przypadku szpecących plam na ciele, a szczególnie twarzy dziecka rodzice dążą do tego, by usunąć znamię. Wówczas stosuje się leczenie sterydowe, laserowe czy krioterapię.
Może cię zainteresować także: "Chciałam poczuć to, co czuje mój syn". Poruszający gest matki chorego chłopca
Źródło: dailymail.co.uk