W uniwersum "Wiedźmina" Jaskółcze Ziele stanowiło podstawowy składnik eliksiru Jaskółka
W uniwersum "Wiedźmina" Jaskółcze Ziele stanowiło podstawowy składnik eliksiru Jaskółka Kadr z serialu "Wiedźmin" /Netflix
REKLAMA

Na kurzajki

Jaskółcze ziele jest najbardziej znane z tego, że skutecznie leczy kurzajki i inne brodawki wywoływane m.in. przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Chodzi o sok tej rośliny, który zawiera właściwości bakteriobójcze.
Kiedy na naszym ciele pojawi się kurzajka, powinniśmy smarować ją sokiem z glistnika przez kilka dni. Pamiętajmy jednak, żeby stosować go ostrożnie – uważajmy, by nie dotknąć okolic oczu.

Na miesiączkę

Glistnik jaskółcze ziele może być odpowiednią alternatywą dla leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Jeśli cierpimy na bolesne miesiączkowanie, dobrym pomysłem będzie wypicie nalewki z tego zioła.
Jaskółcze ziele sprawia, że nasze mięśnie się rozkurczają, a tym samym ból ustępuje. Oprócz tego nalewkę z glistnika można stosować na inne bóle brzucha, kolki jelitowe czy wątrobowe.

Działanie przeciwnowotworowe

Badania wskazują, że jaskółcze ziele posiada także właściwości przeciwnowotworowe. Chodzi o alkaloidy, które są zawarte w glistniku. To właśnie one okazują się skuteczne w terapii raka trzustki czy profilaktyce nawrotów i po chirurgicznym usunięciu guza.

By być spokojnym

Kurzajki, miesiączka, nowotwór – te dolegliwości nie muszą dotyczyć każdego z nas, ale z pewnością wszyscy ludzie potrzebują spokoju i relaksu. Jaskółcze ziele ma właściwości uspokajające. Może wreszcie ukoić nasze nerwy i dać nam dobry sen.
Jego właściwości z pewnością są znane każdemu fanowi "Wiedźmina". To właśnie z jaskółczego ziela przyrządzało się eliksir o nazwie Jaskółka. Może nam, podobnie jak Geraltowi z Rivii, doda energii.
Chcąc wykonać specjalny odwar z glinistnika, trzeba przygotować 1/2 łyżki ziela. Całość należy zalać szklanką letniej wody i ogrzewać na parze pod przykryciem przez 30 minut. Następnie musimy odstawić napój na 10 minut i przecedzić. Przygotowaną w taki sposób miksturę, można pić 3 razy dziennie jedną lub dwie łyżki.
Pamiętajmy jednak, że glistnik jest ziołem, które nie na każdego będzie działało pozytywnie. Korzystajmy z niego rozważnie najlepiej po konsultacji z lekarzem.
Jaskółczego ziela nie powinno się stosować, kiedy choruję się na jaskrę czy chorobę wrzodową, a także – co ważne dla mam – powinno się go unikać w ciąży.
Nadmierne korzystanie z tego zioła, również może okazać się niekorzystne dla naszego organizmu. Wykorzystajmy więc pozytywne właściwości tej rośliny, pamiętając jednak o naszym zdrowiu.