Eksperci z Harvardu ostrzegają: ta jedna rzecz ma ogromny wpływ na inteligencję dziecka
Redakcja MamaDu
10 maja 2018, 16:20·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 10 maja 2018, 16:20
Badacze z Uniwersytetu Harvarda postanowili przebadać ponad tysiąc kobiet w ciąży, a potem także ich dzieci, aby odkryć, jakie czynniki wpływają na prawidłowy rozwój i umiejętności poznawcze najmłodszych. Okazało się, że istnieje związek między zawartością cukru w diecie a zdolnościami dzieci.
Reklama.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wykazali, że szkodliwe skutki diety bogatej w cukier zaczynają się jeszcze przed narodzinami i dają o sobie znać w okresie dorastania. To kolejny dowód na to, że cukier w nadmiarze szkodzi.
Badacze zgromadzili dane na temat żywienia ponad tysiąca kobiet w ciąży w latach 1999-2002, które uczestniczyły w projekcie "Viva". Oceniono też dietę ich potomstwa we wczesnym dzieciństwie. Sprawdzano przede wszystkim zdolności poznawcze we wczesnym i średnim wieku dziecięcym (odpowiednio w wieku około 3 i 7 lat).
Po przeanalizowaniu zebranych danych ustalono, że przeciętna mama spożywała prawie 50 gramów cukru dziennie, czyli ponad trzy razy więcej, niż zalecana dzienna dawka – 15 gramów. Głównym źródłem cukru w diecie kobiet były napoje słodzone cukrem oraz słodziki znajdujące się w żywności przetworzonej.
Dzieci badanych kobiet miały niższe wyniki w testach poznawczych, dotyczących pamięci i zdolności rozwiązywania problemów, niż ich rówieśnicy, których matki stosowały zdrowszą dietę.
Badania udowodniły, że picie napojów słodzonych cukrem w czasie ciąży ma związek z gorszymi wynikami u dzieci – zarówno w zakresie werbalnych, jak i niewerbalnych umiejętności. Natomiast przyjmowanie w trakcie ciąży dietetycznych napojów gazowanych wiąże się z gorszymi zdolnościami motorycznymi i wzrokowymi oraz słabszą wyobraźnią przestrzenną u dzieci w wieku 3 lat, a także z gorszymi umiejętnościami werbalnymi u dzieci w wieku 7 lat.
Owoce lepsze od soku
Stwierdzono też, że dzieci biorące udział w badaniu spożywają średnio 30 gramów cukru dziennie, co stanowi dwukrotność zalecanej dawki. Te, które piły słodkie napoje gazowane, osiągały niższe wyniki w testach inteligencji werbalnej w wieku 7 lat. Z kolei dzieci, które zamiast słodzonych soków spożywały więcej owoców, miały lepsze wyniki poznawcze w kilku obszarach, szczególnie jeśli chodzi o słownictwo.
Spożywanie owoców wiązało się także z poprawą zdolności motorycznych we wczesnym dzieciństwie i inteligencją werbalną w połowie dzieciństwa. Ponadto naukowcy stwierdzili, że soki owocowe nie mają takich samych zalet jak całe owoce.
Badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda są kolejnym dowodem na to, jak ważna jest właściwa dieta w okresie ciąży oraz we wczesnym dzieciństwie. Świadome odżywianie i ograniczanie cukru może mieć wpływ nie tylko na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale także na lepszy start w dorosłe życie.