„Pediatrzy informują, że rodzice za szybko decydują się na podanie dziecku leków na bazie paracetamolu. Nadmierne ich stosowanie zostało już powiązane z astmą oraz możliwością uszkodzenia nerek, wątroby i serca” – opisuje artykuł opublikowany w netmums.com.
Co powinniśmy wiedzieć
Dziecko krzyczy. Jest słabe, odrobinę cieplejsze niż zwykle. Większość z nas nie waha się sięgnąć po butelkę z paracetamolem – chcemy przecież pomóc. Skoro preparat przeznaczony jest również dla tych najmniejszych, to z pewnością nie może być aż tak szkodliwy, prawda?
Zdaniem profesora Alastaira Sutcliffe, który specjalizuje się w pediatrii ogólnej (University College, Londyn), decyzja bywa zbyt pochopna, a mówiąc wprost, po prostu zła. Współcześni rodzice zaczynają rutynowo podawać leki niemowlętom i małym dzieciom, przed czym profesor stara się ostrzegać.
To się zdarza coraz częściej
Pediatrzy informują, że temperatura ok. 37.5C do ok. 38C nie wymaga podania paracetamolu. To lekka gorączka, która jest też potrzebna, gdy organizm się broni przed infekcją. – Pediatra informowała mnie, że póki nic innego mnie nie niepokoi, a temperatura u mojego trzylatka nie przekracza 38.4C, to warto się jeszcze wstrzymać przed lekami obniżającymi gorączkę – opowiada nam redakcyjna koleżanka, mama dwójki dzieci.
Steve Tomlin, farmaceuta oraz rzecznik Royal Pharmaceutical Society, mówi, że coraz częściej lekarze spotykają się z przedawkowaniami paracetamolu u dzieci. Jak to możliwe? Jak do tego dochodzi? W netmums.com Tomlin tłumaczy, że głównie przez nieuwagę i brak komunikacji podczas przekazywania opieki nad maluchami, kiedy dziećmi z w ciągu dnia zajmują się różne osoby.
Np. rano mama, potem przychodzi na chwilę tata, następnie dzieci spędzają kilka godzin z babcią, która wychodzi jak tylko wracają rodzice. Właśnie w takich sytuacjach może dochodzić do podawania dziecku nadprogramowych dawek leków. – Wystarczą dwa lub trzy dni podawania dodatkowych porcji leków niż zalecane i może to się odbić na wątrobie dziecka – podsumowuje farmaceuta.
Kiedy zbijać dziecku gorączkę?
Jedni mówią, że powyżej 38C, inni, jeśli temperatura przekroczy 38.4C. Decyzja powinna być podejmowana z uwagi na ogólne samopoczucie malucha, czy przez lekarza. NICE (National Institute for Clinical Excellence) odradza łączenie ibuprofenu z paracetamolem u dzieci. Twierdzą, że paracetamol lub ibuprofen, może być stosowany w celu zmniejszenia temperatury, ale leki te nie powinny być podawane w tym samym czasie – zanim zacznie działać, może minąć nawet godzina. Jeśli jednak rodzic poda np. paracetamol, który po kilku godzinach nie przynosi poprawy i dziecko nadal źle się czuje, można użyć ibuprofenu. Należy przy tym pamiętać o przestrzeganiu informacji na ulotce leku albo najlepiej skontaktować się z lekarzem.
Źródło: netmums.pl
Reklama.
Udostępnij: 122
Alastair Sutcliffe
dla The Sunday Times
Rodzice robią to za często. Obawiają się gorączki i ją samą traktują jak chorobę, którą sama w sobie nie jest. Do tego istnieją dowody, że nadmierne używanie paracetamolu jest związane z częstszym występowaniem astmy jak i wzrostem wskaźników uszkodzenia wątroby. Nie wszyscy jednak wiedzą, że może to szkodzić również na nerki i serce.