Droga, na którą właśnie wstąpiłeś, to nieustanne pasmo ostrych zakrętów. Po każdym z nich nauczysz się jednak czegoś nowego o swoim dziecku. Zobacz, co eksperci chcieliby żebyś wiedział już na samym początku.
Zaliczyłeś już szkołę rodzenia. Przeczytałeś wszystkie polecane książki. Doszedłeś na krańce internetu, aż palce pokryły ci się pęcherzami. Zapewne wiesz już, czego się spodziewać kiedy twój maluch przyjedzie ma świat, nie mylę się?
Prawda jest taka, że mimo sporej wiedzy na temat zakupu odpowiedniego fotelika do samochodu, albo tego, jak zmienić pieluchę, wielu rodziców wciąż pozostaje niedoinformowanych w ważnych sprawach związanych ze zdrowiem – mówi doktor Air Brown, współautorka książki Baby 411: Clear Answers & Smart Advice For Your Baby's First Year.
Twój pediatra chciałby, żebyś wiedział o:
1. Twoje dziecko będzie zdecydowanie bardziej pobudzone po pierwszych 48 godzinach. Podczas waszego pobytu w szpitalu niemowlak, najprawdopodobniej, będzie cały czas spał. „Po porodzie naturalnym możecie zostać wypuszczeni do domu już po około dwóch dniach. Powrót do mieszkania, to moment kiedy noworodek wreszcie się budzi, zdaje sobie sprawę z tego, że opuścił swój kokon i zaczyna być głodny.” – wyznaje dr Brown. „Jest to częsty szok dla świeżo upieczonych rodziców. W końcu w szpitalu mieli oni takie spokojne dziecko, a tu nagle ich niemowlak jest rozbudzony i do tego nie chce przestać płakać. Nie ma też nikogo, kto mógłby chociaż udzielić Ci podpowiedzi.”
2. Karmienie 8 razy na dobę nie koniecznie musi oznaczać, że twój maluch będzie głodny dokładnie co 3 godziny. Młodym rodzicom często wydaje się, że zalecane 8 posiłków dziennie powinno być podawane w równych odstępach czasowych. Zamiast tego, może nastąpić coś co Anglicy nazywają mianem cluster feeding - w wolnym tłumaczeniu oznacza to okresową żarłoczność noworodków. „Pojawia się to w momencie kiedy dziecko domaga się jedzenia kilka razy pod rząd z małymi przerwami, by potem odpocząć, przez dłuższą chwilę, przed następnym karmieniem.” – podaje Brown. Zdecydowanie za wcześnie by martwić się o to, czy dziecko je regularnie. Możesz śmiało karmić swojego malucha, gdy tylko jest głodny.
3. Żółtaczka u noworodków nie jest chorobą. Może nie wyglada to najlepiej na pierwszej sesji zdjęciowej maluszka, ale to także nie powód do zmartwień. „Każdy noworodek może przybrać odrobinę żółtego koloru w 3-4 dobie życia” – wyznaje dr Brown – „dzieje się tak ponieważ żółty barwnik zwany bilirubiną nie jest skutecznie usuwany z organizmu dziecka. Związane jest to z niedojrzałością wątroby malucha, która nie radzi sobie z jego przetwarzaniem. Najcześciej taki stan mija zaraz po kilku dniach, kiedy niemowlę zaczyna cześciej jeść i się wypróżniać.
4. Noworodki to nocne marki. Niesprawiedliwe wiem, ale to prawda: Niemowlaki uwielbiją ucinać świnie długie drzemki w ciagu dnia, by w momencie kiedy Ty marzysz już jedynie o poduszce, urządzić Ci koncert życzeń. „Organizm noworodka w ciagu około czterech pierwszych tygodni nie wytwarza melatoniny, dlatego nie jest on w stanie wypracować cyklicznego rytmu snu i czuwania. Zazwyczaj skutkuje to większym pobudzeniem w nocy” – wyjaśnia dr Brown. Z czasem to się wyreguluje musisz tylko trochę poczekać. „Możesz też wspomóc ten proces dostosowując oświetlenie i poziom nagłośnienia w swoim domu. W ciagu dnia spróbuj nie zasłaniać okien i wprowadzać do mieszkania troszkę życia, nocą zapewnij dziecku ciche i spokojne miejsce do spania” – dodaje Brown. Kiedy maluch obudzi się w nocy, staraj się nie zapalać światła, ale tak by jednocześnie móc jakoś dostać się do pampersów i wszystkiego co będzie ci potrzebne do karmienia. Świetnie sprawdzają się przy tym lampki kontaktowe lub dziecięce. Większość z nich jest energooszczędna, dlatego możesz zostawić ją zapaloną w rogu pokoju przez całą noc.
5. Twój niemowlak będzie często kichał i miał czkawkę. Kichanie u maluszków jest naprawdę urocze, ale może Cię niepokoić, czy przypadkiem nie są to objawy alergii. Spokojnie,najprawdopodobniej nasz mały „a psik” ma się całkiem dobrze. Kichanie u noworodków to norma. "Maluchy nie wiedzą jeszcze jak mogłyby wydmuchać nos, dlatego kichanie jest dla nich naturalnym sposobem na usunięcie zaległej wydzieliny.”- mówi dr Brown. Prawdopodobnie w trakcie ciąży czułaś czasem, kiedy twój maluch miał czkawkę. Nie zaskoczy Cię więc, że po narodzinach będzie się to kontynuować jeszcze prez jakiś czas. „Niemowlęta bardzo łatwo ulegają przestymulowaniu, może to spowodować drobny skurcz membrany, który jest bezpośrednią przyczyną czkawki” - tłumaczy Brown. Warto jednak pamietać, że takie przestymulowanie jest dla dziecka czynnością tak naturalną jak chodzenie czy jedzenie.
6. Twoja obsesja na temat kupki zacznie się już pierwszego dnia. Chodź do tej pory pewnie z lekkim uśmieszkiem zerkałaś na matki, mówiące/myślące, a nawet śniące o kupkach swoich maluchów, dość szybko możesz stać się jedną z nich. „Wielu mamom karmiącym piersią wydaje się, że ich dziecko ma biegunkę, ale tak właśnie powinno to wyglądać.” – mówi dr Hill. „Na tym etapie jelita takiego dziecka nie są jeszcze wstanie odprowadzić wody od pokarmu który ma zostać wydalony. Mleko matki przyspiesza także ich pracę, co bardzo dobrze wpływa na proces usuwania bilirubiny – barwnika odpowiedzialnego za żółtaczkę fizjologiczną u noworodków”. Możesz być także zaniepokojona zmianą koloru takiego „prezentu” w przeciągu kilku pierwszych dni. Zaczyna się od czarnego, pózniej brązowy, zielony a na końcu żółty. „Wielu rodziców przychodzi do mnie zaniepokojonych kiedy kupka ich dzieci przybiera kolor zielony” – mówi dr Hill – „Mówię im wtedy, że zadowalają mnie wszystkie odcienie ziemi.”