Twoje dziecko ma problemy ze skórą? Przyczyną może być stres! Sprawdź, jak to rozpoznać
Redakcja Mamadu
16 czerwca 2016, 08:39·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 czerwca 2016, 08:39
Reklama.
Rodzice często nie dopuszczają do siebie myśli, że podłoże choroby dziecka może być psychosomatyczne, nawet jeśli tak zasugeruje lekarz. Podejmują próby dalszych poszukiwań przyczyny, oczekują innej diagnozy. Ciężko jest im zrozumieć, że czasami należy podjąć pracę z psychologiem, poświęcić dziecku więcej uwagi, że przyczyną może być stres, z którym dziecko sobie zwyczajnie nie radzi.
Choroby psychosomatyczne pojawiają się w wyniku silnych emocji. Czasami są to choroby wrzodowe, a innym razem przejawiają się astmą oskrzelową. Zdarza się też, że są widoczne gołym okiem na skórze dziecka. Czasami nie wystarczy wizyta u dermatologa, bo przyczyna tkwi w psychice.
Bielactwo
Białe odbarwienia z przebarwioną otoczką. Plamy mogą się pojawiać na całym ciele, jednak najczęściej są to obszary warg, pach, bioder, narządów płciowych. Do tej pory nie poznano jednej przyczyny pojawiania się tej choroby, ale uważa się, że może być silnie powiązana z odczuwanym stresem, w trudnych okresach życiowych, np. po śmierci kogoś bliskiego.
Łysienie
Niektórych same początki łysienia przyprawiają o ogromny stres, a jeśli to tego prowadzimy stresujący tryb życia, możemy narazić się na łysienie plackowate, ogniskowo powstające place średnicy 2-6 cm, albo całkowite. Zdarza się, że choroba postępuje w tak szybkim tempie, że cała głowa zostaje pozbawiona włosów w ciągu tygodnia. Uważa się, że prócz problemów emocjonalnych, przyczyną mogą być zjawiska genetyczne.
Trichotilomania
Wyrywanie włosów. Zupełnie niekontrolowane zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, to reakcja na stres, wynikający z presji otoczenia, lub w powiązaniu z chorobą sierocą. Najczęściej dotyka do dzieci i młodzież, które wyrywając sobie włosy wyrażają narastający w nich niepokój. Czasami daje im to poczucie ulgi. Chorobie tej może towarzyszyć trichofagia, czyli zjadanie wyrywanych włosów, co może doprowadzić do poważnej choroby jelit.
Acne excoriee
Trądzik z wydrapania powstający na całkiem zdrowej skórze. Dziecko, nastolatek, wydrapuje z twarzy, ramion, dekoltu pojedyncze maleńkie zmiany skórne, które powodują powstawanie nowych zmian na ciele. Często osoba cierpiąca na to schorzenie nie rejestruje tego co robi i że to może być przyczyną, więc szuka pomocy u dermatologa, bezskutecznie. W tym wypadku potrzebna jest pomoc psychologa.
Obgryzanie paznokci
To zna każdy i wiele dzieci, jak i dorosłych, boryka się z tym problemem. Ten okropny nawyk uszkadza płytkę paznokci, co doprowadza do nienaturalnego ich skrócania i deformowania.
Powodem mogą być: zaburzenia osobowości, stres, problemy emocjonalne, zażywanie narkotyków, chęć zwrócenia na siebie uwagi.
Łuszczyca
Może być zwyczajna, krostkowa i stawowa. Występuje w każdym miejscu na ciele. Zaobserwowano silny jej związek z genami, stresem, czy infekcjami. W tym ostatnim przypadku, jeśli połączy się ze stresem, zdecydowanie się nasila. Co najgorsze, choroba ta jest bardzo szpecąca, co nie pomaga w leczeniu pacjenta z emocjonalnymi problemami, bo dostarcza mu nowych. Dla nastolatka może być to bardzo trudne psychicznie.
Atopowe zapalenie skóry
Tutaj istotną rolę ogrywają geny produkujące białka. Różne czynniki, w tym środowisko, odpowiadają za powstawanie reakcji alergicznych. Mogą być pokarmowe, zwierzęce, bakteryjne. U niemowląt zmiany skórne widzimy przede wszystkim na policzkach, głowie, rękach. U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym: zgięcia łokci, kark, a nawet powieki. W późniejszym wieku objawy, grudki, pęcherzyki, czy liszaje, mogą być widoczne na całym ciele. Ten rodzaj zmian skórnych również nasila się pod wpływem stresu, tym bardziej, że chorzy często czują się nieakceptowani, zwłaszcza dzieci i nastolatki, choroba znacznie wpływa na ich samoocenę. Tutaj również wskazane jest wsparcie specjalisty od strony emocjonalnej.