Pogoda za oknami zrobiła się wspaniała. Aż chce się spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli spakujecie walizki i wybierzecie się na piknik za miastem bądźcie czujni. Aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu jesteście narażeni na ukąszenia kleszczy.
Od początku tego roku w samej tylko stolicy odnotowano 75 zachorowań na boreliozę. To aż o 15 więcej niż w pierwszym kwartale 2015 roku. Co więcej - Wykryto także 2 zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, na które w tamtym roku, w analogicznym okresie czasu, nie zachorował nikt.
Jak podaje warszawska Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Polsce terenami zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe są województwa: podlaskie, mazursko –warmińskie , dolnośląskie, małopolskie, ale z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim.
Sanepid informuje także, które tereny w Warszawie są szczególnie niebezpieczne:
Tereny o bardzo wysokim ryzyku
Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy. Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku
Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich.
Jak uchronić się przed kleszczami? Główne zalecenia profilaktyczne chroniące przed ukąszeniami kleszczy sprowadzają się do noszenia odpowiedniego ubioru podczas ekspozycji na kleszcze, tj. zakładanie koszul z długim rękawem, długich spodni, zakrytych butów i stosowanie nakrycia głowy. Równie ważne jest stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów, które rozpyla się na ubranie i osłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy.
Pamiętajmy także o częstym i uważnym sprawdzaniu powierzchni ciała po pobycie w lesie czy w parku, zwłaszcza w zgięciach stawowych, głowie, rękach, nogach, pachwinach. Jeżeli ukąsi nas kleszcz, należy jak najszybciej go usunąć.
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Podstawowa zasada brzmi: im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry. Najprostsze będzie usunięcie kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami, za pomocą kleszczołapek lub używając pompki próżniowej, które to przedmioty łatwo dostaniemy w aptece.
Pamiętaj, aby chwycić kleszcza jak najbliżej powierzchni swojej skóry. Następnie delikatnie, ale stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągaj, aż zauważysz jego głowę. Po wyjęciu kleszcza, umieść go na kartce papieru i sprawdź, czy został usunięty w całości. Miejsce po usunięciu kleszcza przemyj środkiem odkażającym.
Nigdy nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśniesz do swojego organizmu zainfekowany płyn. Również go nie przekręcaj, ponieważ jego głowa pozostanie w twoim ciele. I najważniejsze - nie staraj się dusić kleszcza wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną lub alkoholem. W ten sposób tylko sprowokujesz wymioty kleszcza i zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji.
Nie zapominajmy również o możliwości zaszczepienia się przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu, która zalecana jest osobom szczególne narażonym na ukąszenia kleszczy.