Sezon przeziębień w pełni i jak wszyscy doskonale wiemy zarazki potrafią przemieszczać się szybko i łatwo. I nawet zwykłe przeziębienie może rozwinąć się w zawrotnym tempie, zmieniając się w złośliwą grypę i przymus spędzenia kilku dni w łóżku.
Zarazki rozprzestrzeniają się i mnożą na różne sposoby. Czasem wystarczy rozmowa z kimś podziębionym, fakt, że przypadkowa osoba kichnęła w tramwaju lub to, że kupiłaś w sklepie produkt, który wcześniej miał w rękach ktoś przeziębiony.
1. Myj ręce
To bardzo proste, ale i niezwykle istotne. I naprawdę może powstrzymać drobnoustroje przed atakiem. Wyobraź sobie, że właśnie weszłaś do domu. Jeżeli od razu nie umyjesz rąk, przenosisz te zarazki, które przyniosłaś ze sklepu na kolejne elementy w domu – na włączniki do świateł, czajnik i wieszak na kurtkę.
Troszkę uproszczone prawda? Chodzi jedynie o pokazanie pewnego mechanizmu. Dlatego – aby uniknąć transferu – myj ręce od razu po wejściu do domu. Zanim zaczniesz głaskać psa, wstawiać wodę na herbatę czy robić cokolwiek innego. Jeśli zaczynasz kichać i czujesz, że coś cię rozkłada, myj ręce po każdym kichnięciu i kaszlnięciu.
2. Sterylizuj
To, co powinno być wysterylizowane. I nie chodzi tylko o niemowlęce smoczki. Raczej o miejsca, z których korzystają wszyscy domownicy. Toaleta czy sanitariaty łazienkowe to podstawa. Ale warto również mieć na uwadze przedmioty, których wszyscy często używamy. Włączniki świateł, uchwyt czajnika, telefony, piloty do telewizorów, klamki, klawiatura komputera itp.
3. Zachowaj ostrożność
Zwłaszcza w sytuacji , kiedy któreś z członków rodziny jest już chore. Naprawdę poradzicie sobie bez przytulania i buziaków przez kilka dni. Nie, nie musicie całkowicie izolować chorego, wystarczy odrobina dystansu.
Nie dzielcie się ręcznikami, jedzeniem i przedmiotami osobistymi. Spróbujcie również ograniczyć wzajemne wizyty w sypialni, albo – jeśli to możliwe a problem dotyczy partnera a nie dziecka – spać oddzielnie.
I najważniejsze – używajcie chusteczek higienicznych i zasłaniajcie usta przy kichaniu.
4. Wyrabiaj nawyki
Nie koncentruj się tylko na sobie. Postaraj się wyrobić w dzieciach prawidłowe nawyki, o których była mowa powyżej. Zacznij od najprostszej rzeczy czyli tego, że powinny myć ręce i pokaż im jak prawidłowo to robić i jak długo powinno trwać mycie. Możesz zastosować klepsydrę (choć to sprawdza się najbardziej przy myciu zębów), timer do jajek albo możecie zaśpiewać dwie zwrotki ulubionej piosenki.
Powinny również nauczyć się używania chusteczek, kichania z zasłoniętymi ustami i zasad dotyczących nie dzielenia się żywnością i napojami z chorymi osobami.
5. Dbaj o zdrowie
Nigdy nie jesteś tak bardzo zagonionym i zapracowanym rodzicem, żeby nie móc odpowiednio zadbać o siebie. Przecież nie chcesz chorować, prawda? A już na pewno nie chcesz zarazić dziecka. Staraj się wysypiać, odpowiednio ubierać i odżywiać.