Błędy związane z podawaniem dzieciom leków odbijają się niekorzystnie nawet na niemowlakach, które nie ukończyły jeszcze 6. miesiąca życia. Powód zatrucia może być pozornie błahy. Jedną z częstych przyczyn jest podanie dziecku paracetamolu na zbicie gorączki. Nawet maluchy, które nie wkroczyły jeszcze w fazę eksploracji świata, są podatne na przypadkowe zatrucie lekami.
Do zatrucia niemowlęcia dochodzi głównie z powodu braków w edukacji młodych rodziców, którzy nie wiedzą, jakich błędów unikać podczas opieki nad potomkiem. Lekarze często nie przestrzegają przed tym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na niemowlaki w lekach i preparatach stosowanych niezgodnie z zaleceniami pediatry. Tymczasem lekarstwa można przedawkować w każdym wieku. Problematyczne może być nawet podanie preparatu na wysypkę, nie mówiąc już o paracetamolu.
Zatrucia lekami wśród niemowląt, które nie ukończyły 6. miesiąca życia, to dość powszechne zjawisko w Stanach Zjednoczonych. Analiza przychodzących połączeń telefonicznych w amerykańskim centrum kontroli, które zostały wykonane od 2004 do 2013 roku, wskazuje, że pomocy na gorącej linii szukało 270 tys. rodziców dzieci, które nie miały nawet pół roku.
Aż 37 proc. zgłaszanych zatruć zostało spowodowanych przez zażycie leku. Niemal połowa zgłoszeń (47 proc.) dotyczyła błędnego dawkowania. Aż 43 proc. szukających pomocy rodziców zatrutych dzieci podało niemowlakowi podwójną dawkę medykamentu, zbyt szybko zaaplikowało lek, pomyliło opakowania, wskutek czego niemowlak przyjął niewłaściwy preparat, bądź też doprowadziło do zatrucia w inny sposób.
Jeżeli nie chcesz, aby twoje dziecko padło ofiarą zatrucia lekami, przestrzegaj kilku prostych zasad.
1. Nie dawaj dziecku leków dla dorosłych
Pamiętaj, że leki, które zażywa twój potomek, powinny być dostosowane do jego wieku i rozwijającego się układu odpornościowego.
2. Stosuj się do zaleceń lekarza
Poproś pediatrę, żeby dokładnie wytłumaczył ci, jak stosować lek. Lekarz powinien wyjaśnić ci szczegóły, dotyczące dawkowania – na czczo, czy po jedzeniu, o jakiej porze i w jakiej dawce, a także przez ile dni dziecko powinna podlegać kuracji. Jeżeli nie jesteś pewna, czy dobrze zrozumiałaś, poproś o powtórzenie zasad dawkowania.
3. Przechowuj leki zgodnie z zaleceniami producenta
Trzymaj opakowanie w miejscu niedostępnym dla dzieci, odpowiednio zabezpieczone, w temperaturze podanej na ulotce.
4. Nigdy nie odmierzaj syropu łyżeczką
Jeżeli lek, który stosujesz, jest w płynie, do każdego opakowania powinna być dołączona miarka. Sztućce z poszczególnych kompletów mogą różnić się między sobą rozmiarem, dlatego zawsze odmierzaj dokładnie płyn, żeby podać tyle mililitrów, ile zalecił lekarz.
5. Czytaj uważnie ulotki
Zanim podasz dziecku lek, przeczytaj dokładnie załączoną ulotkę. Nawet jeżeli wydaje ci się, że pamiętasz, który lek podać, upewnij się, co jest napisane na etykietce – czy znajduje się na niej prawidłowa nazwa leku oraz czy to już pora jego aplikację. Przypomnij sobie, jakie jest dawkowanie, a w razie wątpliwości ponownie zerknij na informację podaną przez producenta. Dzięki tym środkom ostrożności unikniesz niepożądanej pomyłki, o którą jest szczególnie łatwo, kiedy dziecko zażywa kilka leków w tym samym czasie.
6. Wymieszaj syrop
Przed podaniem syropu wstrząśnij butelkę, aby wymieszać jej zawartość.
7. Przygotuj sobie szybką rozpiskę wszystkich leków
Dobrym narzędziem wspomagającym leczenie dziecka okazuje się prosty wykres z rozpisanymi godzinami zażywania leków oraz ich dawkami. Świetnym pomysłem jest również tabelka, na której możesz skreślać te porcje, które już podałaś dziecku. Powieś taką ściągę w dobrze widocznym miejscu, np. obok łóżeczka dziecka albo na lodówce.