Ból brzucha u małego dziecka to jedna z tych sytuacji, których rodzice boją się najbardziej. I nic dziwnego, ponieważ czasem ciężko znaleźć przyczynę bólu na podstawie tego, co mówi maluch. Problematyczne może być też określenie na ile poważny jest stan dziecka – czy wymaga ono pilnej konsultacji w warunkach szpitalnych, czy też nie.
Dzieci bardzo często nie potrafią dokładnie wyjaśnić w którym miejscu i jak bardzo boli. Nie rozumieją, gdy pytamy, czy ból promieniuje w którąś stronę, jest tępy lub kłujący. Dlatego w przypadku bólu brzucha bardzo ważne jest umiejętne zadawanie pytań, a także znajomość swojego dziecka i jego organizmu.
Podstawowe pytania, które powinniśmy zadać, jako rodzice:
- Kiedy zaczął się ból? Nagle? Narasta stopniowo? Pojawił się w trakcie jakiejś czynności (zabawa, sport, posiłek, wypróżnienie)?
- W którym miejscu boli? W jakiejś części brzucha? Podbrzusze? A może okolice żołądka? Pod żebrami? Z lewej czy z prawej strony?
- Czy ból nasila się podczas jakiejś czynności (poruszanie się, siadanie, leżenie, podkurczanie nóg, jedzenie, kaszel, skręt tułowia)?
- Czy ból uniemożliwia wykonywanie innych czynności? Jakich?
Odpowiedzi na te pytania mogą być pomocne przy wstępnej ocenie stanu dziecka. Jednak każdy ból brzucha powinien zostać potraktowany przez rodzica poważnie. Może niekoniecznie trzeba natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza, tudzież na szpitalny oddział ratunkowy, warto jednak bacznie obserwować dziecko i kontrolować jego stan.
Niezależnie od wieku dziecka pilna konsultacja lekarska jest potrzeba w sytuacji, gdy występuje:
- krew w stolcu
- krew w wymiocinach (a także u niemowląt, które ulewają)
- smolisty stolec
- ból, narastający w szybkim tempie
- ból, któremu towarzyszy gorączka
- ból z napiętym, deskowatym brzuchem
- ból będący następstwem urazu
1. Infekcje.
Mogą im towarzyszyć powiększone węzły chłonne w obrębie jamy brzusznej, powodując ból i dyskomfort.
2. Infekcje układu moczowego.
Najczęściej dotyczą cewki moczowej i pęcherza. Dziecko może uskarżać się na ból brzucha w okolicy pęcherza.
3. Zaparcia.
Niestety ich podłoże może być bardzo różne. Od problemów emocjonalnych po zdrowotne. Więcej na ten temat pisaliśmy TU.
4. Pasożyty.
Wbrew pozorom dotyczy bardzo dużej grupy dzieci, bowiem… robaki ma co trzeci maluch. Pasożyty wywołują także nudności, wymioty, problemy z apetytem i koncentracją.
5. Stres.
Tak jak w przypadku dorosłych, dzieci także w sytuacjach stresujących mogą odczuwać ból brzucha.
6. Zapalenie wyrostka.
Wymaga pilnej interwencji chirurgicznej, nieleczone w trybie nagłym prowadzi do zgonu. Dziecko ma w takiej sytuacji gorączkę, skarży się na silny, szybko narastający ból z prawej strony brzucha. Mogą wystąpić także nudności i wymioty.
7. Nietolerancja produktów spożywczych.
W tym przypadku bol brzucha może oznaczać problemy alergiczne. Zaniepokoić powinny także częste biegunki i zaparcia, problemy skórne.
8. Zatrucia pokarmowe.
Występują najczęściej po zjedzeniu nieświeżych produktów spożywczych.
9. Urazy brzucha
Wszelkiego rodzaju uderzenia w okolicy brzucha, upadki z wysokości, wypadki w czasie zabawy. Wymagają obserwacji.