Zaparciami nazywamy utrudnione lub nieczęste wypróżnienia, którym z reguły towarzyszy ból. Jeśli dziecko bardzo rzadko oddaje stolec, w dodatku jest on twardy, zbity, a podczas defekacji maluch pręży się i płacze to najprawdopodobniej występuje u niego ten problem.
Przyczyny są różne w zależności od wieku dziecka, jego diety i stanu zdrowia. Rzadkie oddawanie stolca nie musi wcale oznaczać jakichś większych problemów lub nieprawidłowości. Kilka prostych rad pomoże Ci odpowiednio zareagować.
1. Niemowlaki
Ilość i częstotliwość wypróżnień jest zależna od metody karmienia. Niemowlęta będące na piersi mogą robić kupkę raz na kilka dni, ponieważ czasami mleko matki wchłaniają niemalże całkowicie. Dzieci karmione mieszanką są bardziej podatne na zaparcia ze względu na skład mleka modyfikowanego.
Zaniepokoić powinno już samo zachowanie dziecka podczas wypróżnienia – jeśli napina się, pręży, płacze i czerwienieje, a następnie oddaje twardy stolec należy dziecku pomóc. W domowym zaciszu może delikatny masaż brzuszka, regularne podawanie probiotyków (po konsultacji z lekarzem), pojenie wodą między karmieniami. W przypadku przewlekłych zaparć pediatra może zalecić podawanie laktulozy w celu rozrzedzenia kupki.
2. Starszaki
Tutaj sprawa zdecydowanie się komplikuje, ponieważ im starsze dziecko, tym więcej ewentualnych przyczyn zaparć. Dotyczą one dzieci, które wypróżniają się rzadziej niż 3 razy w tygodniu, czynność ta sprawia im ból, a stolec jest bardzo twardy i zbity.
Niewłaściwa dieta
Najczęstszą przyczyną zaparć jest niestety niewłaściwa dieta, bogata w czekoladę i produkty zapychające, a uboga w błonnik. W diecie dziecka nie może więc dominować mięso, produkty mączne czy słodycze, przy jednoczesnym braku owoców i warzyw.
Zbawienna może się okazać zwykła zmiana nawyków żywieniowych. Włączyć do jadłospisu dziecka należy otręby, kasze gruboziarniste, razowe pieczywo, a także warzywa i owoce. Istotne jest również obfite nawodnienie, dlatego trzeba pilnować, by dziecko miało dostęp do niegazowanej wody lub rozcieńczonych soków.
Antybiotyki
Niestety wyniszczają florę bakteryjną jelit. U jednych dzieci może w związku z tym dojść do biegunek, u innych do zaparć. Te drugie występują najczęściej już po zakończeniu kuracji.
Warto więc podawać dziecku nie tylko preparaty odbudowujące florę bakteryjną , ale także jogurty i kefiry.
Alergia
Śluz w stolcu, niteczki krwi lub zielonkawy kolor – wszystko to może świadczyć o reakcji alergicznej. W przypadku dzieci najczęstszą przyczyną jest białko mleko krowiego, cytrusy, czekolada.
I tu pomoże zmiana jadłospisu. Jeśli domyślasz się co mogło być przyczyną – wyklucz ten składnik z diety i obserwuj reakcję dziecka. Warto jednak zasięgnąć porady specjalisty i wspólnie z nim skomponować menu dziecka na nowo.
Zaparcia nawykowe
Dochodzi do nich, kiedy dziecko ma złe wspomnienia z poprzednimi wypróżnieniami. Być może maluch unika toalety, ponieważ obawia się bólu, który odczuwał wcześniej. Niektóre maluszki powstrzymują kupkę będąc w przedszkolu, ponieważ wstydzą się zbiorowej toalety.
Jest to niestety bardzo poważny problem, którego nie wolno bagatelizować i najlepiej jak najszybciej skonsultować z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne jest włączenie leków psychoterapeutycznych. Bywa, że dziecko musi być hospitalizowane w celu usunięcia zalegających mas kałowych.
Za mało ruchu
Zamiast na aktywnej zabawie na świeżym powietrzu, dzieci spędzają coraz więcej czasu przed telewizorem i komputerem, co również ma wpływ na spowolnienie metabolizmu i regularność wypróżnień.
Jeśli maluch nie daje się namówić na spacery czy choćby wyjście na plac zabaw, postaraj się unikać samochodu i autobusu – częściej chodźcie pieszo. Mobilizuj dziecko do uczestnictwa obowiązkach domowych, zachęcaj do zabawy na podłodze, a nie tylko na kanapie lub przy biurku.
3. Obowiązkowo należy zgłosić się do lekarza, jeśli dziecko nie wypróżniało się od dawna oraz:
-brzuszek jest wzdęty, a maluch wymiotuje
-w kupce widać pasma jasnej, świeżej krwi