Ciecze perfluorowane - nietypowa terapia dla urodzonych przedwcześnie dzieci.
Ciecze perfluorowane - nietypowa terapia dla urodzonych przedwcześnie dzieci. Fot. slovegrove / 123RF Zdjęcie Seryjne
REKLAMA
Jeżeli podczas lektury książki Dana Browna myśleliście, że rzekome utopienie profesora Langdona było doskonałym wytworem umysłu pisarza, a oddychanie cieczą, to wytwór z pogranicza fantastyki i absurdu, zdziwicie się. Oddychanie cieczą jest możliwe i wykorzystywane w praktyce.

Rozwój technik biomedycznych opartych o perfluorozwiązki datuje się na początek lat 60-tych XX wieku. To wtedy po raz pierwszy umieszczono w naczyniu z płynem głowę myszy laboratoryjnej, która w takim środowisku doskonale sobie poradziła. Obecnie najpopularniejsze zastosowania perfluorozwiązków to sztuczna wentylacja cieczą i czasowe zamienniki krwi. Może to być też sposób na specyficzne podawanie leków – na przykład do układu oddechowego. To również powszechne w użyciu preparaty do transportowania organów przeznaczonych do transplantacji – schłodzone i natlenione. Wykorzystuje się je też w chirurgii oka jako czasowe zamienniki ciałka szklistego. Czytaj więcej

Jak u mamy
Przez cały okres życia płodowego płuca dziecka są wypełnione płynem. Sytuacja ta ulega zmianie podczas narodzin. Gdy jednak dziecko przychodzi na świat zbyt wcześnie, jego płuca nie są gotowe na tak poważne zmiany. Sztuczna wentylacja cieczą to metoda wspomagania oddychania przy użyciu ciekłego nośnika tlenu. Ponowne wypełnienie płuc wcześniaka płynem, jest zgodne z jego fizjologią, a co za tym idzie ma wyjątkowe działanie terapeutyczne.
Dzięki zmianie metody wspomagania oddychania z gazowej na ciekłą, można zapobiec zapadaniu się pęcherzyków płucnych i w efekcie lepiej natlenić dziecko. Takie wspomaganie jest stosowane na oddziałach neonatologicznych także w Polsce.

Pierwsze badania kliniczne nad metodą sztucznej wentylacji cieczą wcześniaków prowadzono w latach 90-tych XX w. Ciecze perfluorowane okazały się nie tylko skutecznym narzędziem przeciwko deformacjom układu oddechowego wcześniaków. Np. w płucach pacjentów, którzy długotrwale leżą, zbiera się wydzielina, która zmniejsza obszar wymiany gazowej. Przy zastosowaniu cieczy wykorzystywana jest cała objętość pęcherzyka płucnego. Płuca pacjenta (dorosłego lub małego), wentylowanego w ten sposób, zalewa się cieczą, która cyrkuluje między płucami a kolumną absorpcyjną, w której ciecz jest z powrotem nasycana tlenem. Czytaj więcej

Perfluorozwiązki ciekłe mają swoje zasługi również w innych dziedzinach medycyny, wykorzystywane są podczas ratowania życia jako zamienniki krwi. Można je stosować natychmiastowo, ponieważ ich użycie nie wymaga określenia zgodności, jak w przypadku preparatów krwiopochodnych.
Zalety oddychania cieczą doskonale znają nurkowie na platformach wiertniczych, tylko dzięki tej metodzie mogą pracować na ekstremalnych głębokościach.