Katechetka: "Rodzice to bezmyślne paniska. Tak wyrządzają krzywdę swoim dzieciom"

Klaudia Kierzkowska
12 marca 2025, 11:30 • 1 minuta czytania
"Jestem katechetką, która od lat pracuje z dziećmi w szkole podstawowej. Ostatnio przeżyłam sytuację, która bardzo mnie zaniepokoiła, a jednocześnie skłoniła do refleksji nad rolą rodziców w wychowaniu młodego pokolenia" – czytam we wstępie listu nadesłanego przez nauczycielkę.
Dla niektórych dzieci Pierwsza Komunia ma zupełnie inne znaczenie. fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wina leży po stronie rodziców

"Podczas jednej z lekcji religii, rozmawiając o sakramencie Pierwszej Komunii Świętej, dziewczynka powiedziała mi:


'Proszę pani, komunia to impreza i prezenty, a nie jakaś modlitwa'.

Te słowa mocno mną wstrząsnęły, bo były wyraźnym sygnałem, że dzieci zaczynają traktować sacrum wyłącznie przez pryzmat materialny. Ale to, co najbardziej mnie zasmuciło, to fakt, że w tej sytuacji odpowiedzialność spada w dużej mierze na rodziców, którzy często nie rozumieją głębi tego, co dzieje się w życiu ich dzieci.

Nie chodzi mi o to, że uczniowie nie mają w pełni rozwiniętej duchowości, bo to zrozumiałe. Chodzi o to, że rodzice – niestety, w wielu przypadkach – sami wprowadzają dzieci w błędne przekonania o sakramentach, traktując je jak okazje do zorganizowania wielkiej imprezy. Dzieci widzą, jak rodzice koncentrują się na prezentach, strojach, organizacji przyjęcia, a modlitwa, sakrament, duchowy wymiar wydarzenia schodzą na dalszy plan.

Jako katechetka staram się wprowadzać dzieci w tajemnicę Eucharystii, uczyć ich modlitwy i refleksji nad sensem komunii, ale kiedy spotykam się z takim podejściem wśród rodziców, czuję, że moje starania są niejednokrotnie podważane.

Jak mamy budować prawdziwą wiarę w sercach dzieci, jeśli w domach nie ma wystarczającego wsparcia? Jeżeli Komunia Święta stała się tylko okazją do świętowania z tortem i prezentami, to nie dziwmy się, że dzieci traktują ją tak powierzchownie.

Chciałabym, aby rodzice, którzy biorą udział w wychowaniu religijnym swoich dzieci, zrozumieli, jak wielka odpowiedzialność na nich spoczywa. To oni są pierwszymi nauczycielami wiary. To od nich zależy, czy dzieci będą traktować sakramenty jako święte momenty w życiu, czy tylko jako okazję do zabawy i otrzymywania prezentów".

Czytaj także: https://mamadu.pl/192701,niech-10-latki-decyduja-o-komunii-maja-prawo-do-wychowania-bez-wiary