W takiej wersji go nie znasz. Trzy sprytne przepisy z wykorzystaniem twarogu

Redakcja MamaDu
13 grudnia 2024, 10:13 • 1 minuta czytania
Smak dzieciństwa. Wielu z nas właśnie w ten prosty i nieco sentymentalny sposób opisze jeden z najpopularniejszych serów na polskich stołach. Twaróg, bo o nim mowa, jemy w wielu różnych postaciach. Niezależnie jednak od tego, ile potraw z jego wykorzystaniem macie w swoim repertuarze, zawsze znajdzie się sposób, aby was zaskoczyć. Tylko spójrzcie. 
Fot. 123rf.com / tverdohlib
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Twaróg z Krasnegostawu: smak dzieciństwa

Zanim jednak przejdziemy do przepisów, warto odpowiedzieć na jedno, zasadnicze pytanie: jaki twaróg wybrać? Odpowiedź powinna być prosta: taki, który smakuje nam najbardziej. A jeśli smak idealnego twarogu to ten, który momentalnie przenosi was do kuchni ukochanej babci, koniecznie spróbujcie wyrobu OSM Krasnystaw. 

“Kiedyś gospodynie domowe samodzielnie przygotowywały twaróg. Dzisiaj, kiedy dostęp do świeżego, nieprzetworzonego mleka jest utrudniony, a czasu wolnego coraz mniej, polecamy nasz ser twarogowy półtłusty. Twaróg Krasnystaw przygotowywany jest tak, by jego smak przywoływał wspomnienia z dzieciństwa. Jest tak samo zdrowy i smaczny, jak ten robiony samodzielnie w domach dziesiątki lat temu” - czytamy na stronie producenta. 

Wartości odżywcze twarogu

Smak to oczywiście kwestia kluczowa, ale przygotowując potrawy z wykorzystaniem twarogu, warto mieć z tylu głowy również jego odżywcze właściwości. 

Twaróg to przede wszystkim łatwoprzyswajalne białko, czyli podstawowy budulec tkanek. Jego zawartość w tym konkretnym produkcie mlecznym jest niezwykle wysoka: w 100 gramach może być go nawet 20 g.

Twaróg jest również źródłem niezbędnych do funkcjonowania aminokwasów. Prawidłową pracę naszego organizmu wspomagają również minerały i witaminy obecne w twarogu, takie jak magnez, potas, cynk oraz witaminy A, D, E oraz te z grupy B. 

Warto więc włączyć twaróg do codziennej diety. Jak jednak zrobić to kreatywnie? Jasne, zawsze można sięgnąć do babcinych przepisów. Można też jednak pokusić się o drobne eksperymenty. 

Pizza z twarogowym spodem

Genialna alternatywa dla klasycznego ciasta na pizzę. Bogata w białko, uboższa w węglowodany, czyli idealna dla tych, którzy starają się zrzucić kilka kilo, nie rezygnując przy tym z ulubionych przekąsek. 

Składniki: 

Sposób przygotowania: 

Wszystkie składniki zmiksuj. Powstałą w ten sposób gładką masę rozprowadź na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz 20-30 minut, aż wierzch będzie rumiany. Wyjmij z piekarnika i przygotuj ulubione dodatki, takie jak na tradycyjną pizzę: posmaruj sosem pomidorowym, posyp serem, dodaj szynkę lub pieczarki. Ponownie wstaw do piekarnika i poczekaj, aż ser się rozpuści. 

Pasta twarogowa od nowa

Kto z nas nie kocha twarożku z rzodkiewką i odrobiną śmietany? W lecie nie ma lepszego śniadania. Kiedy jednak przychodzi jesień, warto spróbować innych połączeń. Twaróg smakuje wyśmienicie naprawdę w wielu konfiguracjach smakowych. Sprawdźcie koniecznie te połączenia:

Błyskawiczny sernik z frużeliną malinową

Słodkości nigdy dość, zwłaszcza w sezonie przedświątecznym. Warto mieć w zanadrzu prosty przepis na błyskawiczny sernik. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Sekret tego bezproblemowego deseru tkwi w tym, że twarogu wcale nie trzeba wcześniej mielić. A to ogromna oszczędność czasu!

Składniki: 

Spód:

Masa serowa:

Frużelina:

Sposób przygotowania:

Ciasteczka pokrusz w blenderze (można też włożyć je do woreczka strunowego i pognieść wałkiem) i dodaj roztopione wcześniej masło. Powinna powstać konsystencja mokrego piasku.

Dno okrągłej formy wyłóż papierem, przełóż masę ciasteczkową i rozprowadź po powierzchni. Włóż do lodówki na pół godziny, a następnie piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. kwadrans. Wyjmij i wystudź. 

Składniki na masę połącz i zmiksuj. Wylej masę twarogową na podpieczony spód i piecz w 170 stopniach w kąpieli wodnej przez ok. godzinę. Następnie wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i pozostaw ciasto w środku aż do wystygnięcia. 

Owoce włóż do garnka, dodaj cukier. Gotuj na małym ogniu aż puszczą sok. Następnie dodaj skrobię rozmieszaną w odrobinie wody i gotuj aż całość zgęstnienie. Przestudzoną frużelinę rozprowadź na zimnym serniku. Włóż do lodówki, aby całość zgęstła.