Najbliższy weekend nie musi być koszmarem dla rodziców. Przestaw zegary i dzieci!

Dominika Bielas
23 października 2024, 13:31 • 1 minuta czytania
Z 26 na 27 października przestawiamy zegarki na czas zimowy. Dla wielu z nas to radosna myśl o dodatkowej godzinie snu. Ale jeśli jesteś rodzicem małych dzieci, wiesz, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jeśli odpowiednio się nie przygotujesz, twoje pociechy pewnie wstaną o "starej" godzinie. Jak to przetrwać? Podpowiadamy!
Czy jest szansa, że pośpisz godzinę dłużej? Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jestem mamą dwójki dzieci i przyznam, że każda zmiana czasu była dla nas wyzwaniem, zwłaszcza kiedy dzieci były mniejsze. Mimo że sama chętnie spałabym dłużej, musiałam nauczyć się przygotowywać dzieci na tę małą, ale jakże znaczącą zmianę w codziennym rytmie. Na szczęście wypracowałam kilka sposobów, które pomagają zarówno im, jak i mnie.

Zmiana czasu: naturalny rytm czy chaos?

Często mówi się o korzyściach ekonomicznych wynikających ze zmiany czasu (choć i tu coraz częściej dostrzega się więcej minusów niż plusów), ale co z rodzicami? Dla nas to niekoniecznie dodatkowa godzina snu, a raczej spore zamieszanie w codziennej rutynie. Młodsze dzieci, zwłaszcza te do około piątego roku życia, jeszcze nie rozumieją, że zegarki przesuniemy o godzinę. One kierują się swoim biologicznym zegarem, a ten nie zna koncepcji zmiany czasu.

Aby złagodzić szok związany z tą zmianą, każdego roku wprowadzam stopniowe korekty w rutynie już na kilka dni przed przestawieniem zegarków. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

Nie zapominajmy o uczniach!

Moja dziesięcioletnia córka jest już na zupełnie innym etapie niż maluch. U niej zmiana czasu teoretycznie nie jest tak bardzo odczuwalna, ale nadal staramy się dbać o regularny rytm dnia.

Zauważyłam, że starsze dzieci mogą reagować bardziej emocjonalnie na nagłe zmiany w harmonogramie. Wyperswadowanie, że ma się wcześniej położyć spać, nie jest już takie proste. Warto, by dziecko miało poczucie kontroli nad sytuacją. Porozmawiaj i wyjaśnij, jak przestawienie zegarów wpłynie na jego organizm.

Te cykliczne zmiany czasu nauczyły mnie, że najważniejsza jest... cierpliwość. Nawet jeśli przez kilka dni po zmianie czasu ich rytm będzie się rozjeżdżał, ważne jest, aby zachować spokój. W końcu dzieci, podobnie jak my, potrafią się dostosować – potrzebują tylko odpowiedniego wsparcia i czasu.

Czytaj także: https://mamadu.pl/167557,zmiana-czasu-na-zimowy-trik-na-przedluzenie-snu-dzieci