Zobaczyłam plan lekcji w klasie 4 i chciało mi się płakać. Nie ma litości dla dzieci
"Rodzice narzekają na druga zmianę, tymczasem cała masa dzieci ma jakiś taki mocno pomieszany system. Mój syn w tym roku ma lekcje niby na pierwszą zmianę, tylko że patrząc na plan, jakoś tego nie dostrzegam.
To zbyt małe dzieci
Krzyś ma dwa razy w tygodniu na godzinę 8:00, raz na 9:50 i dwa razy na 11:45. To klasa czwarta, więc godzin lekcyjnych jest już więcej. Oznacza to, że będzie wychodził bardzo późno ze szkoły.
Rozumiem, że ciężko ułożyć plan dla tak wielu klas, jednak warto uwzględnić w tym wszystkim wiek dzieci. Mam wrażenie, że nikt tego nie robi. 10 latki nie chcą już siedzieć na świetlicy, bo to wstyd. Są dość samodzielne, same chodzą i wracają ze szkoły, jednak ten rodzic lub inny opiekun zazwyczaj jest w domu.
Nie czuję, by to była pora, by syn sam wyprawiał się do szkoły i zamykał rano mieszkanie. Nie mam jednak wyjścia, bo pracuje od godz. 9:00. Oznacza to, że będę musiała zdalnie pilnować czy Krzyś wstał, zjadł śniadanie, zamknął drzwi na klucz i dotarł do szkoły. Jako mama czuję, że jeszcze nie mogę zostawić mojego dziecka z tym wszystkim samego. Jest na to za wcześniej, tym bardziej że czwarta klasa to naprawdę sporo różnych wyzwań.
Nikt nie myśli o dzieciach
Taki plan to także spore problemy organizacyjne. Wszelkie zajęcia dodatkowe odbywają się przecież popołudniami. Nie zrezygnuję z angielskiego czy piłki nożnej, którą kocha. Oznacza to jednak, że będzie miał duży problem ze znalezieniem czasu i energii na naukę w dni, gdy później kończy. Jakoś nie podejrzewam, by sam z siebie wstawał wcześniej i siadał do lekcji.
Moim zdaniem to nadal za małe dzieci, by ten harmonogram był aż tak chaotyczny. W tym wieku dzieci nadal potrzebują schematów i systematyczności, a przy takim planie to najpewniej okaże się zbyt trudne. Moim zdaniem lekcje powinny zawsze zaczynać się o jednej godzinie. No ale w naszej szkole chyba chodzi o wygodę nauczycieli, a nie dzieci...".
Czytaj także: https://mamadu.pl/165853,plan-lekcji-2022-2023-to-katastrofa-dla-uczniow-i-rodzicow