Gotujesz na weekend rosół? Uważaj na kawałki metalu w kostkach – ostrzeżenie GIS

Martyna Pstrąg-Jaworska
02 sierpnia 2024, 16:10 • 1 minuta czytania
Główny Inspektorat Sanitarny, który kontroluje żywność w sklepach, wydał ostrzeżenie o wadliwej partii kostek rosołowych. GIS apeluje o zwrócenie ich do sklepu lub wyrzucenie, bo produkt może zawierać fragmenty metalu z prawdopodobnie uszkodzonej maszyny produkcyjnej.
Kostki rosołowe służą do doprawienia rosołu, innych zup lub różnych sosów. fot. olbann/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Niebezpieczne kostki rosołowe

Główny Inspektorat Sanitarny, który jest odpowiedzialny za kontrolę jakości żywności, ogłosił, że do sklepów trafiła niebezpieczna partia kostek rosołowych. W oficjalnym ostrzeżeniu możemy przeczytać, że produkt mógł zostać zanieczyszczony fragmentami metalu. Kostka marki "Vegeta" trafiła na sklepowe półki i powinna niezwłocznie z nich zniknąć. Równocześnie GIS apeluje do konsumentów, by produkt został zwrócony do sklepów, w których go nabyli.


Taka informacja pojawiła się na stronie GIS-u w zakładce Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. Poniżej znajdziesz dokładną nazwę i numer partii niebezpiecznej kostki rosołowej.

Nazwa produktu: Vegeta Natur Kostka wołowa 60 g Numer partii: 2706241 Data ważności: 27.08.25 Producent: Podravka d.d., Ante Starčevića 32, Koprivnica, 48000 Chorwacja Dystrybutor: Podravka Polska Sp. z o.o., ul. Cypryjska 72, 02-761 Warszawa

Co zrobić z zanieczyszczonymi kostkami?

Według zaleceń GIS-u, kostki należy zwrócić do sklepu, w którym zostały zakupione. Pod żadnym pozorem nie należy ich spożywać. Jak informuje sanepid, dystrybutor i przedsiębiorcy podjęli niezwłoczne działania w informowaniu o niebezpieczeństwie związanym ze spożyciem kostek rosołowych wadliwej partii. Oprócz ostrzeżenia na stronie rządowej informację o wycofaniu produktu można przeczytać na stronie producenta i dystrybutora.

Niebezpieczne fragmenty metalu mogą nie być widoczne gołym okiem, dlatego każdą sztukę z niebezpiecznej partii należy zwrócić lub wyrzucić. Jak podaje Radio ZET, przyczyną zanieczyszczeń może być mechaniczne uszkodzenie maszyny na produkcji kostek rosołowych.

Źródło: gov.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/146917,co-zrobic-z-miesem-z-rosolu-oto-kilka-przepisow-ktore-pokocha-twoja-rodzina