Szkoła w Chmurze ma pomóc odkryć uczniom swój potencjał. 1/4 nie zdała matury

Dominika Bielas
10 lipca 2024, 14:29 • 1 minuta czytania
Absolwenci Szkoły w Chmurze osiągnęli z matury wyniki gorsze niż licealiści z tradycyjnych szkół. Wypadli słabiej zarówno jeśli chodzi o odsetek zdanych egzaminów, jak i pod względem średnich wyników z poszczególnych przedmiotów. Wyjątkiem jest język angielski.
Wiele osób uważa, że absolwenci Szkoły w Chmurze osiągnęli słabe wyniki. fot. MALGORZATA GENCA / Polska Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ten nowoczesny model edukacji miał zapewnić uczniom większą elastyczność, m.in. umożliwić dostosowanie tempa pracy do indywidualnych potrzeb ucznia. W 2024 roku ze Szkoły w Chmurze w Polsce korzystało blisko 28 tysięcy uczniów.


We wtorek 9 lipca absolwenci wszystkich szkół średnich, w tym także absolwenci Szkoły w Chmurze, poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Z danych przekazanych przez OKE wynika, że w maju do matury przystąpiło po raz pierwszy 2365 absolwentów Liceum w Chmurze, jednak świadectwa dojrzałości otrzymało zaledwie 1761 z nich.

Gorzej niż w tradycyjnej szkole?

Oznacza to, że zdawalność matury w Szkole w Chmurze wyniosła nieco ponad 74,4 proc. 501 maturzystów będzie mogło podejść do egzaminów w sierpniu.

Średnie wyniki matur z obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym w Liceum w Chmurze to:

Czy to złe wyniki? Zwolennicy takiego typu edukacji również odpierają zarzuty o "słabych wynikach": Bez codziennych lekcji, nacisków, presji szkolnej, manipulowania karami i ocenami, uczniowie sami się uczyli i organizowali sobie pracę. Takie wyniki to ogromny sukces.

Dla porównania, w liceach maturę zdało 88,6 proc. osób, a z sesji poprawkowej może skorzystać 7,6 proc. Średni wynik ogólnopolski w liceach to:

"Szkoła w Chmurze nie powstała dla wysokich miejsc w rankingach i 'plebiscytach ocenozy'. Szkoła w Chmurze to indywidualne wsparcie uczniów w rozwoju ich pasji oraz bufor bezpieczeństwa psychicznego dzieci i młodzieży. Tegoroczne wyniki egzaminów traktujemy jako informację zwrotną w zakresie tego, na ile uczniowie odnaleźli się w dniach egzaminów w formule klucza odpowiedzi przygotowanego przez CKE. Nie stanowią o ich wartości ani talentach" – można przeczytać wypowiedź Michała Cieśli, rzecznika Fundacji "Szkoła w Chmurze" na stronie internetowej szkoły.

Jednak nie wszystkich takie tłumaczenie przekonuje. Niepokoją szczególnie słabe wyniki z matematyki, a także fakt, że co czwarty maturzysta Szkoły w Chmurze nie zdał matury.

Nowoczesna edukacja

Szkoła w Chmurze to zdalna edukacja, który wykorzystuje technologie internetowe zarówno do dostarczania treści edukacyjnych, jak i prowadzenia zajęć. Uczniowie mają dostęp do platformy edukacyjnej, gdzie mogą uczestniczyć w lekcjach, pobierać materiały dydaktyczne, wykonywać zadania domowe oraz komunikować się z nauczycielami i kolegami z klasy. 

Choć Szkoła w Chmurze zakłada edukację online, to egzaminu maturalnego organizowanego przez CKE, nie można zdawać zdalnie. Zatem zarówno terminy, arkusz, jak i procedura zdawania matury, są takie same jak dla wszystkich absolwentów szkół średnich. 

Źródło: GW, szkolawchmurze.org

Czytaj także: https://mamadu.pl/165982,edukacja-domowa-w-punkcie-szkolnym-nowe-oblicze-edukacji