Dziecko nie słucha? Nie krzycz. Terapeuta udowadnia, że działa coś innego

Magdalena Woźniak
23 maja 2024, 12:39 • 1 minuta czytania
Jaka jest wasza pierwsza myśl, kiedy dziecko nie słucha? Zacznę od siebie: rodzi się we mnie na poziomie odczuć w ciele narastająca frustracja. Czasami tak intensywna, że aż pali. Nieposłuszeństwo jest chyba jedną z najtrudniejszych części do zaopiekowania się w rodzicielstwie.
Nieposłuszeństwo jest chyba jedną z najtrudniejszych części do zaopiekowania się w rodzicielstwie. Fot. Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jenilee Mullin i Greg Mullin są małżeństwem terapeutów i rodzicami trojga. W mediach dzielą się nie tylko wspierającymi innych rodziców treściami, ale również osobistą transformacją, jakiej doświadczyli jako rodzice.


Nie słucha

W jednym z ostatnich postów Greg mówi o sytuacji z życia, którą, czuję, że zna każdy z nas: "Córka wciąż leżała w swoim łóżku, 30 minut po tym, jak zadzwonił jej budzik. W międzyczasie trzykrotnie prosiłem, by wstała.

W przeszłości, w podobnej sytuacji, po prostu zacząłbym krzyczeć. Zamiast tego jednak stanąłem przed nią i powiedziałem, że wykonam teraz trzy głębokie oddechy z zamkniętymi oczami i wyraziłem nadzieję, że kiedy otworzę oczy, córka nie będzie już w łóżku.

Kiedy otworzyłem oczy, córka stała przede mną z szerokim uśmiechem na twarzy. Moja decyzja sprawiła, że obydwoje z córką wyszliśmy z tej sytuacji w poczuciu bezpieczeństwa emocjonalnego".

Lubię tych dwoje za ich autentyczność. Kiedy patrzę na Grega opowiadającego o tym doświadczeniu, słyszę, że to nie było dla niego łatwe. I to mnie przekonuje.

Nigdy nie jest łatwym, przełamać schemat, który znamy. Większość z nas w takim momencie uruchomiłoby złość, krzyk, zawstydzanie dziecka, presję. Wiem, byłam w tym miejscu. Greg pokazuje, że można inaczej.

I myślę, że nawet jeżeli to "inaczej" uda się raz na jakiś czas, to już jest coś. Z każdym kolejnym trudnym zachowaniem dziecka będzie nam łatwiej wejść w pożądaną, bezpieczną strategię. A to oznacza lepszą jakość naszej relacji, w przyszłości.

Czytaj także: https://mamadu.pl/185201,mnie-rodzice-trzymali-krotko-a-wyroslam-na-ludzi-oto-pokoleniowe-bajki