MEN ogłosiło, co z religią i etyką od września. Zaniepokojeni biskupi mają prośbę

Karolina Stępniewska
06 maja 2024, 10:31 • 1 minuta czytania
O czekających polską szkołę zmianach w zakresie prowadzenia lekcji religii i etyki mówi się już od kilku miesięcy. Teraz pora na konkrety. 30 kwietnia w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego prawo "w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach". Polscy biskupi już zareagowali.
Od września 2024 roku lekcje religii w szkołach mają być organizowane na nowych zasadach fot. Polska Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kościół prosi o dialog

I mają apel do rządu. 2 maja 2024 r. na Jasnej Górze podczas spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski omawiano bieżące problemy Kościoła w Polsce. Jak wynika z opublikowanego komunikatu, takim poważnym problemem są m.in. proponowane zmiany w organizacji szkolnych katechez.


Biskupi wyrażają zaniepokojenie zmianami wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. "Apelują, by wszelkich zmian w tym zakresie dokonywać na drodze dialogu, w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi, i zgodnie z obowiązującym prawem. Ufają, że rozmowy przedstawicieli Kościołów z Ministerstwem Edukacji Narodowej przyniosą dobre rozwiązania" – czytamy w komunikacie.

Co z religią i etyką od września 2024?

Aktualne prawo stanowi, że lekcje religii i etyki organizowane są dla każdej klasy, jeśli zgłosi się z niej co najmniej 7 chętnych uczniów. Jeśli jest ich mniej, łączy się chętnych z różnych klas. W ramach proponowanej nowelizacji takie lekcje mogłyby odbywać się w łączonych grupach uczniów z różnych oddziałów czy klas, nawet jeśli jest więcej niż siedmiu chętnych.

Grupa taka nie będzie jednak mogła liczyć więcej niż 30 osób (25 w przedszkolach). Zmiany te miałyby objąć także organizację lekcji etyki i obowiązywać w szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia. 

Uczniowie szkół podstawowych mogą uczyć się religii czy etyki w grupach międzyklasowych, o ile są one z tego samego etapu edukacyjnego. Oznacza to, że mogą być połączone z uczniów z klas 1-3 oraz 4-8. I tak uczeń 1. klasy mógłby uczyć się z trzecioklasistami, a uczeń 4. klasy np. z ósmoklasistami. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe będą trwać do 29 maja br.

Przypomnijmy też, że zgodnie z opublikowaną pod koniec marca nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania uczniów, oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej na świadectwie.

źródła: gov.pl, tvn24.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/183815,reakcja-kosciola-na-zmiany-o-religii-w-szkolach-episkopat-wydal-komunikat