To zagadka jedna na milion. Wynik podasz w 30 sekund, tu nie da się popełnić błędu

Hanna Szczesiak
19 lutego 2024, 13:40 • 1 minuta czytania
Nie ma nawiasów, nie ma potęg czy niewiadomej, możemy odetchnąć z ulgą. Ba! To jedno z tych równań, w których nie musimy nawet znać prawidłowej kolejności wykonywania działań, żeby podać poprawny wynik. No, chyba że bardzo, bardzo się postaramy.
Tę łamigłówkę dziecko rozwiąże w 30 sekund. fot. mamaDu.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

To jedno z tych działań matematycznych, które poprawiają humor, łechcą ego, sprawiają, że myślimy o sobie odrobinę lepiej. Wyolbrzymiam, ale ja pomyślałam o sobie lepiej. A na pewno o swoich zdolnościach matematycznych, kiedy rozwiązałam to równanie poprawnie już przy pierwszym podejściu, w dodatku w głowie, bez pomocy kalkulatora.


Pomyślałam o sobie jeszcze lepiej (tym razem o swoich zdolnościach detektywistycznych), kiedy odkryłam, że właściwie nie musiałabym pamiętać ze szkoły poprawnej kolejności działań, bo nieważne, w jaki sposób rozwiążesz to równanie – zawsze uzyskasz prawidłowy wynik*.

Jak obliczyć to równanie?

Dla porządku – zacznijmy od przypomnienia sobie tej reguły z podstawówki, o której wielu z nas nie pamięta. Prawidłowa kolejność wykonywania działań to:

Zgodnie z tym schematem zaczynamy od dzielenia, następnie mnożymy i znów dzielimy. Dla ułatwienia możemy dopisać w równaniu nawiasy. Następnie sumujemy dwa pierwsze wyniki i odejmujemy ostatni:

96÷8+6x4-18÷2=? (96÷8)+(6x4)-(18÷2)=? 12+24-9=? 36-9=27

Prawidłowy wynik to 27.

Nawet "noga" z matmy sobie poradzi

Gdybyśmy jednak udali, że nie pamiętamy poprawnej kolejności obliczania i zaczęli liczyć od lewej do prawej strony, uzyskalibyśmy identyczny wynik:

96÷8+6x4-18÷2=? 12+6x4-18÷2=? 18x4-18÷2=? 72-18÷2=? 54÷2=27

Fascynujące, nawet dla mnie!

*Chyba że jesteś niezwykle kreatywną osobą, artystyczną duszą, łamaczem lub łamaczką reguł i zaczniesz obliczenia od tyłu albo od środka, dodasz nieistniejące w matematyce znaki albo pominiesz jakąś część równania. Wtedy nie uzyskasz prawidłowego wyniku, choć przyznam – chciałabym zobaczyć twoje obliczenia.

Czytaj także: https://mamadu.pl/181937,proste-dzialanie-ale-to-ta-jedna-rzecz-stwarza-ogromna-trudnosc-doroslym