Dorośli wymiękają na widok pięciu czwórek i kłócą się o wynik. Rozwiążesz tę zagadkę?

Hanna Szczesiak
07 lutego 2024, 16:04 • 1 minuta czytania
Zagadka z pięcioma czwórkami została opublikowana na profilu Easy Daily Quiz (Łatwy Codzienny Quiz) na X (dawnym Twitterze). Odpowiedzi pod działaniem pokazują jednak, że łatwo nie jest – wielu dorosłych gubi się na widok czwórek i zapomina o prawidłowej kolejności wykonywania działań. Dasz radę?
Jaki jest prawidłowy wynik zagadki z czwórkami? fot. mamaDu.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Autor tej matematycznej zagadki proponuje cztery rozwiązania: A) 7, B) 19, C) 4 oraz D) 11 i pyta, które z nich jest poprawne. Pod postem pojawiło się kilkadziesiąt odpowiedzi. Przeważają dwie: A i B, czyli 7 i 19. Która jest prawidłowa?


Jak rozwiązać zagadkę z czwórkami?

Wynik 7 uzyskamy, jeśli zaczniemy obliczać równanie od lewej do prawej strony, ignorując zasady, których dzieciaki uczą się już w 4 (a czasem nawet wcześniej!) klasie podstawówki. Mowa oczywiście o prawidłowej kolejności wykonywania działań. Poprawna kolejność to:

W równaniu z czwórkami mamy aż cztery działania: mnożenie, odejmowanie, dzielenie i dodawanie. Obliczenia powinniśmy zacząć od dzielenia i mnożenia, wykonując je po kolei od lewej do prawej strony. W tym przypadku najpierw więc mnożymy czwórki, a następnie dzielimy. Następnie rozwiązujemy pozostałe działania, również od lewej do prawej strony.

Obliczenia powinny więc wyglądać:

4x4-4÷4+4=? 16-4÷4+4=? 16-1+4=19

Prawidłowy wynik to 19, czyli odpowiedź B.

Jeśli zagłębicie się w komentarze umieszczone pod poniższym postem, sami zobaczycie, że nie wszyscy się zgadzają z takim rozwiązaniem. W razie wątpliwości wystarczy skorzystać z kalkulatora lub – zdradzę wam trik – wpisać działanie w wyszukiwarkę (Google automatycznie podpowiada prawidłowy wynik). Ewentualnie warto poprosić o pomoc dziecko – być może zaskoczy nas swoimi matematycznymi zdolnościami? ;)

Czytaj także: https://mamadu.pl/181439,uczen-z-podstawowki-da-rade-w-mig-a-dorosly-sprobuj-bez-kalkulatora