Egzamin ósmoklasisty w 2024 z kolejnymi zmianami. Nowy sposób oceniania może narobić bałaganu

Martyna Pstrąg-Jaworska
29 sierpnia 2023, 16:34 • 1 minuta czytania
Najbliższy rok szkolny to dla uczniów wiele zmian. Najpierw poinformowano, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się we wcześniejszym niż dotychczas terminie. Teraz podano do publicznej wiadomości, że zmianom ulegnie również sposób sprawdzania prac. Egzaminatorzy będą sprawdzali tylko część zadań i to za pomocą zdalnego programu.
Egzamin ósmoklasisty 2024 egzaminatorzy będą sprawdzali nowym programem zdalnym. fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Egzaminator sprawdzi część zadań

W nadchodzącym roku szkolnym egzamin 8-klasisty ulegnie pewnym zmianom. Niedawno Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała komunikat, że w tym roku 8 klasy napiszą swój egzamin wcześniej, niż było to dotychczas. Teraz okazuje się, że zmienią się też zasady sprawdzania prac. Jak podaje CKE, nauczyciele w przyszłym roku nie będą już sprawdzać całych prac, tylko się specjalizować w wybranej grupie zadań i sprawdzać tylko je w większej liczbie prac.


Tym samym jeden arkusz egzaminacyjny będzie sprawdzało kilku niezależnych od siebie nauczycieli. W taki sposób zostanie sprawdzony egzamin z języka nowożytnego oraz matematyki. Tylko język polski będzie sprawdzany przez jednego egzaminatora w całości. Rządowi i CKE zależy na tym, by mieć grupę wyspecjalizowanych pedagogów, którzy będą mogli sprawdzać prace wyłącznie na komputerach, dzięki czemu praca będzie mogła odbywać się zdalnie, a specjaliści będą mogli sprawdzać egzaminy w swoich domach.

"Od 2024 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne będą sukcesywnie wdrażały narzędzia elektroniczne służące do oceniania prac egzaminacyjnych uczniów. Powyższe umożliwi m.in. sprawdzanie zeskanowanych prac egzaminacyjnych na domowych komputerach egzaminatorów, bez konieczności sprawdzania prac w ośrodkach egzaminacyjnych, automatyczne gromadzenie wyników oceniania w wersji elektronicznej, wspomaganie kontroli jakości oceniania, raportowanie procesu oceniania oraz wymianę informacji między egzaminatorami a zespołem nadzorującym ich pracę" – możemy przeczytać w komunikacie prasowym opublikowanym w Polskiej Agencji Prasowej.

E-ocenianie także na maturze

Takie zasady są podyktowane tym, że dzięki temu egzaminatorzy będą mogli prace sprawdzać szybciej, co będzie wydajniejsze dla całego procesu sprawdzania egzaminów. Testowo podobny system e-oceniania był już wprowadzony w latach 2014-2019 i wtedy uzyskał pozytywne opinie. Teraz jednak nauczyciele będą pracować na nowym programie, którego wdrożenie jest planowane na sesję egzaminacyjną 2023/2024.

Problemem może więc okazać się to, że program będzie wprowadzony zbyt późno, a egzaminatorzy nie zostaną z niego należycie przeszkoleni. Rząd zapowiada również, że razem ze zmianą zasad sprawdzania egzaminy, wprowadzone zostaną również inne stawki płac za pracę egzaminatora. Od 2024 roku nauczyciel nie będzie otrzymywał pieniędzy za liczbę sprawdzonych prac, a za pulę zadań, które sprawdzi.

Podobne założenia co do sprawdzania egzaminów 8 klas, CKE chce również wprowadzić w maturach. Zmiany dla egzaminatorów są planowane na kolejny rok, czyli maturę 2025. Wtedy egzaminatorzy takim systemem będą sprawdzać prace z języka nowożytnego i matematyki na poziomie podstawowym.

Źródło: samorzad.pap.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/153783,jaka-wybrac-szkole-srednia-wybor-szkoly-po-8-klasie