Pieluszkowe zapalenie skóry - dermatolog zdradza, jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać
Tym, na co przyszli albo już świeżo upieczeni rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, jest specjalna pielęgnacja skóry niemowlęcia. W odróżnieniu od skóry dorosłego nie ma ona jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych. Jej specyfika sprawia, że w okresie swojego rozwoju wykazuje ona większą wrażliwość na wszelkie czynniki mogące wywołać podrażnienie, uczulenie czy uszkodzenie.
W obrębie skóry noworodka można wskazać miejsca, które są najbardziej narażone na stany zapalne czy inne zmiany skórne. Mowa tu o okolicach pieluszkowych, czyli skórze pod pieluszką. Z czego to wynika? Są to miejsca, z ograniczonym dostępem do powietrza. Jakby tego było mało, skóra w tym obszarze ma bardzo częsty kontakt z moczem i kałem.
Wszystkie te czynniki tworzą wręcz idealne środowisko sprzyjające odparzeniom. Objawiają się one podrażnioną, zaczerwienioną skórą z możliwym obrzękiem i występowaniem krostek czy grudek, co sprawia dziecku dyskomfort, pieczenie oraz ból. W przypadku zaniedbania zmian skórych pod pieluszką, może dojść do ich zakażenia lub infekcji grzybicznej. Wówczas mamy doczynienia z nasilonym Pieluszkowym Zapaleniem Skóry (PZS).
Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry może przybierać różne postacie. W łagodnej formie to tylko albo aż lekko zaczerwieniona, podrażniona skóra pod pieluszką. W stanie ostrym mogą być to już krwawiące lub otwarte rany w okolicach pieluszkowych. Niezależnie od stopnia zaawansowania zmian żadnych z nich nie wolno bagatelizować, gdyż PZS w przypadku zaniedbań coraz bardziej się nasila.
Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?
Choć pieluszkowemu zapaleniu skóry nie zawsze możemy w 100 proc. zapobiec (np. z powodu biegunek infekcyjnych), to istnieje zestaw pewnych nawyków pielęgnacyjnych, których należy się trzymać, aby maksymalnie przeciwdziałać temu schorzeniu. Należy do nich:
- Używanie superchłonnych pieluszek jednorazowych
- Częsta zmiana pieluszki
- Dbanie o czystość i suchość skóry
- Zapewnienie skórze dostępu powietrza
- Natłuszczanie skóry
- Delikatne oczyszczanie skóry chusteczkami nawilżanymi
Rodzaj pieluszki a PZS
Zarówno w profilaktyce, jak i łagodzeniu występującego już PZS ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniej pieluszki. W sklepach z artykułami do pielęgnacji i higieny małych dzieci rodzice powinni rozejrzeć się za superchłonnymi pieluszkami jednorazowymi. Innymi słowy, pieluszki powinny wspomagać pożądany w pielęgnacji skóry pod pieluszką stan, czyli brak wilgotności, dostęp świeżego powietrza i ogólny komfort.
Podstawową funkcją pieluszki, która determinuje zapobieganie lub powstawanie stanu zapalnego, jest jej chłonność. Należy tutaj podkreślić szybkość pochłaniania i utrzymywanie wilgoci z dala od skóry dziecka – zarówno cieczy / siku, jak i luźnej kupki, które są bardzo częste w przypadku noworodków, szczególnie tych karmionych piersią. Pieluszka powinna też ułatwiać dostęp powietrza do skóry pod pieluszką. Jeśli jest miękka i delikatna ograniczy powstanie podrażnień mechanicznych, które mogą nasilać objawy pieluszkowego zapalenia skóry. I tutaj ciekawostka – od pojawienia się pieluszek jednorazowych w latach 60 XX wieku, dzięki kolejnym ulepszeniom udało się złagodzić objawy pieluszkowego zapalenia skóry o 50%.
Po więcej informacji na temat prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka i skutecznej walki z pieluszkowym zapaleniem skóry zapraszamy do naszej rozmowy w ramach "Akademii Pampers: między nami rodzicami!". Natomiast w pozostałych programach naszego wideocyklu znajdziecie takie istotne tematy jak kompletowanie wyprawki noworodkowej, przewijanie niemowlaka czy spokojny sen niemowlaka.