
Jedną z najczęstszych czynności, jaką będą wykonywać rodzice w pierwszych miesiącach życia swojego dziecka, jest przewijanie malucha. Ta podstawowa czynność pielęgnacyjna składa się zasadniczo z trzech kroków – zdjęcie brudnej pieluszki, oczyszczenie okolic pieluszkowych i założenie nowej pieluszki. W teorii brzmi to bardzo prosto, ale wielu rodziców zastanawia się, czy będą umieć właściwe przewinąć dziecko. U tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w opiece nad dzieckiem, wymiana pieluszki i związana z tym pielęgnacja wywołuje co najmniej lekki stres. I sporo pytań rodzących się w głowie. Do najczęstszych z nich należą: "Jak często należy zmieniać pieluszkę? W jakich sytuacjach trzeba ją od razu wymienić? Jak prawidłowo założyć pieluszkę? Jakie czynności warto jeszcze wykonać podczas przewijania?". Nie da się ukryć, że za wymianą brudnej pieluszki i odpowiednim założeniem czystej stoi nie tylko komfort ale także zdrowie malucha. Właściwe wykonywanie tej głównej czynności pielęgnacyjnej ma bowiem duże znaczenie, chociażby w przeciwdziałaniu pieluszkowemu zapaleniu skóry (PZS), jednej z najczęściej występujących przypadłości u dzieci w wieku niemowlęcym. Nie ma co jednak nadmiernie się stresować! Przewijanie malucha nie wymaga ani fachowej wiedzy, ani skomplikowanych zabiegów. Wystarczy jedynie poznać jego podstawowe zasady, by zapewnić dziecku wygodę i zdrowie. O to, na co należy zwracać uwagę podczas tej często powtarzanej czynności i jakich błędów się wystrzegać, postanowiłyśmy zapytać dwie doświadczone ekspertki: fizjoterapeutkę oraz położną.
Jak prawidłowo przewinąć niemowlaka?
Magdalena Adaś
fizjoterapeutka
Pamiętajmy, że przewijanie to nie tylko czynność pielęgnacyjna, ale również moment budowania więzi między rodzicem a maluchem.
Prawidłowe przewijanie niemowlaka traci jednak swój pielęgnacyjny sens bez doboru odpowiedniej pieluszki. Odpowiedniej, czyli takiej, która nie tylko ułatwi pielęgnację malucha, ale także maksymalnie pomoże w ochronie dziecięcej skóry w okolicy pieluszkowej, a więc w miejscu szczególnie narażonym na podrażnienia i odparzenia. W jaki sposób dobra pieluszka zapewni taką profilaktykę i po czym możemy ją poznać?
Paulina Kowalewska
położna
Po więcej informacji na temat prawidłowego przewijania niemowlaka i dobrych nawyków przy zmianie pieluszki zapraszamy do naszej rozmowy w ramach "Akademii Pampers: między nami rodzicami!". Natomiast w pozostałych programach naszego wideocyklu znajdziecie takie istotne tematy jak kompletowanie wyprawki noworodkowej, pieluszkowe zapalenie skóry czy spokojny sen niemowlaka.