Bezpieczne kosmetyki dla dzieci, czyli jakie? To zagwozdka dla wielu rodziców, którzy w drogeriach stają przed wyborem produktów służących do pielęgnacji skóry swoich pociech. Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków jest oczywiście najważniejsze, ale liczy się też ich skuteczność i atrakcyjność, czyli coś, co zachęci najmłodszych do korzystania z nich. Czy da się to wszystko połączyć?
Szukając odpowiedzi na postawione w leadzie pytania, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa, najpierw należy zrozumieć specyfikę kosmetyków dla dzieci. Muszą one uwzględniać specjalne potrzeby pielęgnacji oraz ochrony skóry maluchów. Te wynikają z kolei z procesów, jakie wciąż zachodzą w skórze ludzi w pierwszych latach ich życia. Jak tłumaczy Agnieszka Bujewska z Laboratorium Badań i Rozwoju Kosmetyków Ziaja, rodzice muszą zatem podejść z wyjątkową troską do jej pielęgnacji.
Pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci wymaga szczególnej uwagi, ponieważ ich skóra nie jest w pełni dojrzała i nie posiada całkowicie wykształconych mechanizmów obronnych. Naskórek małego dziecka jest cieńszy i bardziej delikatny niż u osoby dorosłej, a co za tym idzie, jest niezwykle wrażliwy, podatny na wysuszenie i podrażnienia. Problem ten jest szczególnie nasilony u dzieci ze skłonnością do reakcji alergicznych. Skóra dzieci w wieku około 3 lat zaczyna bardziej przypominać skórę dorosłych, ale proces jej dojrzewania trwa jeszcze przez kilka kolejnych lat.
Ekspertka z Laboratorium Badań i Rozwoju Kosmetyków Ziaja
Ekspertka wymienia zasady, o jakich powinni pamiętać rodzice, którzy chcą zadbać o skórę swoich dzieci. Są to: wybór odpowiednich (przeznaczonych specjalnie dla niemowląt i małych dzieci) kosmetyków, delikatność przy aplikacji (unikanie szorstkich ręczników), odpowiednia higiena (codzienne kąpiele o długości 10-15 minut, ale z umiarem, w temperaturze ok. 36-37 stopni C), nawilżanie skóry (stosowanie emolientów, zwłaszcza po kąpieli), ochrona przed słońcem (unikanie ekspozycji i stosowanie preparatów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym), obserwacja reakcji skórnych (wysypki, zaczerwienienia, podrażnienia), pielęgnacja miejsc narażonych na otarcia (fałdy skórne, okolice pieluszkowe, przestrzenie między paluszkami) i dobór odpowiedniej odzieży (z naturalnych materiałów, takich jak bawełna).
A na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kosmetyków dla dzieci? – Wybierając kosmetyki dla dzieci, kluczowe są bezpieczeństwo i delikatność, dlatego warto inwestować w sprawdzone, rekomendowane firmy i preparaty, które są przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry malucha – podpowiada ekspertka. Przy wyborze kosmetyków przeznaczonych dla dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii, aby zapewnić skórze bezpieczeństwo i odpowiednią pielęgnację:
1. Skład kosmetyku – wybierajmy produkty z jak najmniejszą ilością składników, preferując te, które mają jak najprostszy, naturalny skład. Unikajmy kosmetyków zawierających składniki tj. barwniki, intensywne substancje zapachowe, które mogą podrażniać wrażliwą skórę dziecka.
2. Hipoalergiczność – w przypadku dzieci ze skłonnością do atopii czy reakcji alergicznych warto wybierać kosmetyki oznaczone jako hipoalergiczne, co oznacza, że jest mniej prawdopodobne, by wywołały alergie lub reakcje skórne. Takie produkty nie zawierają m.in. substancji zapachowych i barwinków.
3. Dostosowanie do wieku dziecka – wybierajmy kosmetyki, które są odpowiednie dla wieku malucha, zwracając uwagę na wskazówki producenta dotyczące stosowania w przypadku noworodków, niemowląt czy dzieci starszych.
4. Odpowiednia funkcja – w zależności od potrzeb skóry dziecka dobierajmy odpowiedni typ kosmetyku: nawilżający, ochronny, łagodzący podrażnienia, czy przeciwsłoneczny.
– Kosmetyki muszą być specjalnie dobrane, aby minimalizować ryzyko podrażnień, alergii i innych reakcji skórnych. Muszą być łagodniejsze, pozbawione składników, które mogą podrażniać, oraz być testowane pod kątem bezpieczeństwa na wrażliwej skórze – podsumowuje Agnieszka Bujewska. A o jakich badaniach mowa? Powinny one przejść badania dermatologiczne na skórze wrażliwej, badania aplikacyjne z udziałem dzieci, opinie niezależnych jednostek naukowych, testy mikrobiologiczne i badania stabilności.

Agnieszka Bujewska:
Warto pamiętać, że skład kosmetyków dla dzieci podlega ograniczeniom wynikającym z wytycznych przepisów prawa kosmetycznego obowiązującego w Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi produkty przeznaczone dla dzieci nie mogą zawierać m.in. substancji takich jak: kwas salicylowy (z wyjątkiem szamponów), etanol w stężeniu powyżej 30%, a także niektórych barwników. Ponadto należy unikać w nich ekstraktów z mało znanych roślin, zwłaszcza egzotycznych, oraz olejków eterycznych, które mogą mieć właściwości drażniące lub alergizujące. Przykładami takich olejków są: olejek z drzewa herbacianego, drzewa różanego, eukaliptusowy, goździkowy, kanuka, manuka czy ilangowy.
Oczywiście, odpowiednie kosmetyki dla dzieci muszą łączyć bezpieczny dla skóry skład z formułą pozwalającą na skuteczne oczyszczenie jej z zabrudzeń przy zachowaniu wysokiego poziomu higieny. Dobrze też celować w preparaty, które zachęcą najmłodszych do codziennej kąpieli. W końcu maluchy rozumują bardziej w kategoriach przyjemności niż użyteczności. Innymi słowy, one te kosmetyki muszą polubić!
Filozofia, która głosi, że dedykowane dzieciom kosmetyki mogą być bezpieczne, skuteczne i zabawowe, stała za powstaniem Maziajki. Jest to seria kolorowych kosmetyków pielęgnacyjnych, których używanie ma zapewnić maluchom dużo frajdy. Oprócz formuły opartej na delikatnych składnikach pochodzenia naturalnego wyróżniają ją słodkie zapachy i duża zdolność do pienienia się w kontakcie z wodą.
Seria kosmetyków Maziajki została stworzona z myślą o maluchach powyżej 3. roku życia, kiedy mechanizmy obronne skóry są już bardziej rozwinięte, a skóra lepiej radzi sobie z bardziej złożonymi formułami. Mimo zastosowania bardziej zróżnicowanych składników kosmetyki Maziajki cechują się łagodnymi składami, które zapewniają skórze bezpieczeństwo i komfort. Seria wprowadza element zabawy do codziennej pielęgnacji, oferując przyjemne zapachy i radosne kolory, które umilają każdą kąpiel. Dzięki tym atrakcyjnym dodatkom czas spędzony w wodzie staje się prawdziwą przyjemnością.
Ekspertka z Laboratorium Badań i Rozwoju Kosmetyków Ziaja
"Słodka" seria kosmetyków do radosnej kąpieli zawiera dwa żele do kąpieli, jeden o zapachu bąbelkowej coli, drugi roztaczający aromat gumy balonowej. Każdy z nich ma w 95 proc. naturalny skład z substancjami pochodzenia roślinnego, które łagodnie myją, nie podrażniając i nie wysuszając skóry. Podczas kąpieli tworzą aksamitną i trwałą pianę, która sprzyja zabawie w wannie czy pod prysznicem.

Pieniącym się produktem z linii Maziajki jest też szampon + płyn. Ten dwufunkcyjny kosmetyk o słodkim zapachu lodów ciasteczkowo-waniliowych, dzięki zawartości łagodnych składników myjących pochodzenia roślinnego, pozwala delikatnie umyć ciało i włosy dziecka. Jego bezpieczny skład z D-panthenolem zapobiega wysuszeniu skóry, a obecność substancji kondycjonujących włosy ułatwia ich rozczesywanie.
Warto dodać, że seria Maziajki składa się też z produktów zachęcających dzieci do mycia zębów. Wśród nich jest pasta z fluorem o smaku lodów ciasteczkowo-waniliowych, którą można stosować do mycia zębów mlecznych, "szóstek" i wyrzynających się zębów stałych. Dostępne są też dwa żele bez fluoru z prowitaminą B5. Jeden ma smak bąbelkowej coli, drugi gumy balonowej. Oba bardzo delikatnie czyszczą zęby.
Kosmetyki Maziajki powstały na formułach opartych na naturalnych składnikach, zostały przebadane przez lekarzy pediatrów, dermatologów i stomatologów dziecięcych, a ich systematyczne stosowanie jest sposobem na zdrową skórę oraz zdrowe mleczne zęby. Wszystkie z nich są produktami wegańskimi. Więcej informacji o tych dedykowanych dzieciom kolorowych kosmetykach do mycia można znaleźć pod tym adresem.
Artykuł powstał we współpracy z Ziaja