O to imię będą kłótnie. Rodzice dziwią się, że urzędnicy nie chcą go nadawać

Hanna Szczesiak
05 maja 2023, 13:20 • 1 minuta czytania
Reguły nadawania dzieciom imion są nieco mniej rygorystyczne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nie oznacza to jednak, że przyszli rodzice mają pełną dowolność – o czym przekonał się pewien przyszły tata.
Zdrobniałe imiona nie są zalecane, a mimo to zaczynają się pojawiać w rankingach imion. Fot. Daniel Reche/Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dopiero co pisałyśmy o parze, która postanowiła nadać córce imię Inka. Choć dla rodziców brzmi ono pięknie i oryginalnie, dla wielu osób jest zbyt udziwnione. W końcu Inka to kawa zbożowa, a nie imię dla dziewczynki... Poproszona o pomoc Rada Języka Polskiego uznała, że współcześnie imię to coraz częściej funkcjonuje samodzielnie, nie jako zdrobnienie, co może stanowić dla urzędników przesłankę za wpisaniem go do akt nowo narodzonego dziecka. W przypadku tego ojca RJP nie jest tak łaskawa.


Czy można nazwać dziecko zdrobnieniem?

Do językoznawców zwrócił się przyszły tata, który chciałby wraz z żoną nazwać córkę Basia. Jak uzasadnia:

"Rozumiem, że niektóre formy zdrobniałe zostały już zatwierdzone przez Państwa jak imię 'Rita', 'Nina', 'Kuba', a Basia również jest powszechnie używanym imieniem w odniesieniu do 'Barbary'. Mam nadzieję, że otrzymam z żoną od Państwa stosowną zgodę, bądź po prostu informację, że jest możliwość nadania imienia Basia".

Językoznawczyni i profesorka Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Katarzyna Kłosińska wyjaśniła jednak, że formy zdrobniałe imion nie są zalecane, więc wybór tego typu imienia może się spotkać z odmową ze strony urzędnika.

"Decyzję o wpisaniu imienia do akt podejmuje kierownik USC, natomiast opinia Rady Języka Polskiego ma jedynie charakter doradczy. W opisywanej przez Pana sytuacji USC może odmówić rejestracji imienia Basia, gdyż ma ono charakter zdrobniały" – tłumaczy prof. Kłosińska.

RJP jedno, statystyki drugie

Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego stanowią jasno: "Nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: JaśKasiaLoniaWiesiek. Natomiast można nadać dziecku imię z pochodzenia zdrobniałe, skrócone, ale współcześnie odczuwane jako imię samodzielne, np. Betina, LenaNinaRita". A jednak wygląda na to, że i tu pojawiają się odstępstwa.

W rankingu imion najczęściej nadawanych dzieciom w 2022 roku widnieją takie, które ewidentnie są zdrobnieniami, nie tak różnymi od wspomnianej "Basi". Z oficjalnych statystyk Ministerstwa Cyfryzacji możemy dowiedzieć się, że:

Być może wkrótce oficjalne reguły zostaną uaktualnione i doczekamy się w rankingach również "Basi"?

Czytaj także: https://mamadu.pl/173204,nie-mowimy-matce-ze-jej-dziecko-jest-brzydkie-ale-o-jego-imieniu-juz-tak