Dzień Dziecka, czyli "wszystkie dzieci nasze są". Święto ma polityczne początki

Martyna Pstrąg-Jaworska
05 maja 2023, 11:05 • 1 minuta czytania
Dzień Dziecka to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Jest rodzinne, radosne i pełne ciepła. Międzynarodowy Dzień Dziecka ma jednak historię związaną z polityką: został zapoczątkowany przez ONZ jako święto upamiętniające Deklarację praw dziecka. Oto ciekawa historia Dnia Dziecka, który nie wszędzie obchodzony jest 1 czerwca.
Dzień Dziecka to święto, które w Polsce wszystkie dzieci obchodzą 1 czerwca. fot. RODNAE Productions/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzień Dziecka 2024

Dzień Dziecka w 2024 roku wypada w sobotę 1 czerwca. Dzień Dziecka to międzynarodowe święto, w Polsce obchodzimy je co roku tego samego dnia. To dzień, kiedy świętujemy obecność na świecie każdego malucha, ale również istnienie jego praw.

Nie wszędzie jednak Dzień Dziecka świętuje się tak samo i tego samego dnia. To dzień, w którym dzieciom często pozwala się na więcej, świętuje miłymi gestami, życzeniami na Dzień Dziecka, atrakcjami i prezentami na Dzień Dziecka.

Kiedy jest Dzień Dziecka 2024?

Międzynarodowy Dzień Dziecka, który obchodzimy w Polsce, wypada co roku 1 czerwca. Zgromadzenie Ogólne ONZ, które patronuje temu świętu, uznaje, że każde państwo może je obchodzić w dowolnie ustalonym przez siebie terminie. Organizacja Narodów Zjednoczonych Dzień Dziecka obchodzi 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku.

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie

Dzień Dziecka to święto radosne i rodzinne, często wolne od zajęć w szkołach. Tego dnia dzieci dostają prezenty, zapewnia im się ciekawe atrakcje, całe rodziny biorą udział w piknikach, wycieczkach i aktywnościach sportowych. Kiedyś Dzień Dziecka świętowano jednak inaczej – święto to miało bardziej polityczny charakter ze względu na to, że jego powstanie zostało zainicjowane przez ONZ.

Na świecie Dzień Dziecka uroczyście obchodzi wiele państw – w tym kraje należące do ONZ, które uznają tzw. kartę praw dziecka. W wielu krajach Dzień Dziecka ma inną datę, bo łączy się go z obchodami innych świąt. Takim sposobem Dzień Dziecka:

W różnych krajach obchodzi się także święta pokrewne:

Od 1994 roku w Dzień Dziecka w polskim Sejmie obradują najmłodsi. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży polegają na podejmowaniu uchwał związanych ze sprawami najmłodszych w naszym państwie. Podobne obchody święta odbywają się także w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Francji.

Historia Dnia Dziecka

Dzień Dziecka nie zawsze w Polsce obchodzono 1 czerwca. Od 1929 roku Dzień Dziecka obchodzony był 22 września i dopiero kilka lat po zakończeniu II wojny światowej przyjęto umowną datę Dnia Dziecka 1 czerwca. Wybrano ten dzień ze względu na to, że Polska należała do państw socjalistycznych, a w tych krajach Dzień Dziecka od 1950 roku świętowano właśnie 1 czerwca.

Przed II wojną święto miało rodzinny, sportowy charakter, obchodziło się je na szkolnych akademiach i biorąc udział w aktywnościach na świeżym powietrzu.

W PRL-u charakter święta był bardziej polityczny, przeciwstawiający się kapitalizmowi – mówiono o obronie praw dzieci, zapewnieniu im bezpieczeństwa na całym świecie. Tego dnia dzieci były zwolnione z lekcji w szkołach, brały udział w uroczystościach szkolnych z okazji swojego święta.

Obecnie w Dzień Dziecka w szkołach i przedszkolach organizowane są zabawy, pikniki i rozdaje się dzieciom prezenty na Dzień Dziecka. W Dzień Dziecka często obchodzi się w szkołach także dzień sportu: urządzane są szkolne sportowe rozgrywki międzyklasowe.

Prezent na Dzień Dziecka – co kupić na Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka w Polsce obchodzi się dość uroczyście. Wiele dzieci tego dnia nie ma w szkołach zajęć. Dzieci otrzymują drobne upominki i mają zorganizowane w placówkach różne atrakcje. Niektórzy rodzice praktykują wręczanie prezentów podobnych do tych z okazji urodzin.

Popularne prezenty na Dzień Dziecka to:

Część rodziców rezygnuje z materialnego prezentu na Dzień Dziecka na rzecz spędzenia z dzieckiem czasu w wyjątkowy sposób: rodzice zabierają dzieci na lody czy do pizzerii i organizują im atrakcje, np. wyjście do kina albo do parku zoologicznego.

W Dzień Dziecka całe rodziny biorą też udziały w miejskich piknikach. Zabawy na Dzień Dziecka mogą być indywidualne, ale warto sprawdzić na lokalnych stronach internetowych lub na profilu na Facebooku swojego miasta, czy nie są organizowane w waszej okolicy jakieś atrakcje na Dzień Dziecka.

Tego dnia warto również złożyć dziecku życzenia na Dzień Dziecka. Każdy maluch poczuje się wyjątkowo, jeśli mama i tata powiedzą mu śmieszny wierszyk, zaśpiewają piosenkę na Dzień Dziecka lub poświęcą cały dzień na wspólną zabawę.

Czytaj także: https://mamadu.pl/153429,dzien-dziecka-co-to-znaczy-byc-dzieckiem-pytamy-4-latka-i-2-latka