Nie ma kto uczyć dzieci łaciny. Dlaczego to teraz bardzo poszukiwany zawód?
- Od przyszłego roku szkolnego języka łacińskiego będą mogli uczyć się nie tylko uczniowie szkół ponadpodstawowych, ale również VII i VIII klas szkół podstawowych.
- Brakuje nauczycieli łaciny. W Systemie Informacji Oświatowej figuruje ich aktualnie 168, natomiast już teraz język ten nauczany jest w 179 szkołach.
- Trwają "poszukiwania" nauczycieli języka łacińskiego, m.in. za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Filologicznego.
Łacina ma wejść do podstawówek
Obecnie język łaciński i kultura antyczna nauczane są tylko w szkołach ponadpodstawowych. Jednak w lutym minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzeń dotyczących podstawy programowej kształcenia ogólnego. Od września przyszłego roku szkolnego, czyli 2023/2024, łaciny będą mogli uczyć się również uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych. Mogą wybrać ją zamiast drugiego języka nowożytnego.
"Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych)", czytamy na gov.pl.
Zmiana tylko w teorii?
Niżej można przeczytać, że oczywiście łaciny będzie można się uczyć tylko w tych szkołach, które to zaoferują, co jest niby oczywiste. Jednak trzeba zauważyć, że w Systemie Informacji Oświatowej aktualnie wykazanych jest 168 nauczycieli języka łacińskiego, podczas gdy przedmiot ten nauczany jest już teraz w 179 szkołach. Więc ilu uczniów szkół podstawowych, tak realnie, będzie mogło zacząć uczyć się tego cennego języka w przyszłym roku?
Polskie Towarzystwo Filologiczne, które zrzesza nauczycieli języka łacińskiego i starogreckiego oraz badaczy i miłośników kultury antycznej, uruchomiło w lutym Cenzus Latynistów. Jest to baza danych, która służy do zbierania informacji statystycznych o nauczycielach języka łacińskiego w Polsce oraz do ułatwienia kontaktów między szkołami a potencjalnymi nauczycielami. Tam mogą zgłaszać się osoby, które mogą i chciałyby uczyć łaciny w szkole.
Zmiany także na maturze
MEiN informuje, że planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym. Mają one polegać na możliwości przystąpienia do matury z łaciny z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej. Zmiany w tym zakresie przewidziane są od roku szkolnego 2026/2027. Na poziomie rozszerzonym (tak, jak dotychczas) uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.
źródło: gov.pl, prawo.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/167581,zmiany-w-programie-nauczania-przedmiotow-w-liceum-rzad-prosi-o-konsultacje