Jesteś w ciąży? Gaś światło 3 godziny przed pójściem spać – chodzi o zdrowie
- Im krócej przed pójściem spać ciężarna ograniczy natężenie światła w pomieszczeniu, w którym przebywa, tym większe ryzyko, że wystąpi u niej cukrzyca ciążowa.
- Naukowcy na podstawie przeprowadzonego badania rekomendują, żeby przyciemniać światło na trzy godziny przed snem.
- Jako profilaktykę cukrzycy ciążowej warto już przed zajściem w ciążę zadbać o ruch i zdrową dietę.
To, że przed snem leżymy w łóżkach i czytamy albo scrollujemy nasze telefony (najgorzej! Niebieskie światło wieczorem nie jest dobre dla żadnej grupy wiekowej), nikogo nie dziwi. Wszyscy też wiemy, że to nie najlepsze nawyki i że zdrowiej byłoby zadbać o higienę snu, pójść na spacer, wywietrzyć sypialnię, napić się ciepłego mleka i w pełnym wyciszeniu położyć się spać.
Okazuje się jednak, że ciężarne kobiety naprawdę powinny sobie te zalecenia wziąć do serc, a nawet… pójść jeszcze dalej! Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.
Silne światło wieczorem zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej
Badania, których wyniki opublikowano w American Journal of Obstetrics and Gynecology Maternal Fetal Medicine, wykazały, że kobiety w ciąży, które mają dłuższą ekspozycję na silne sztuczne światło przed snem, mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy w czasie ciąży. Jak to możliwe?
Zdaniem naukowców wieczorna ekspozycja na mocne sztuczne światło obniża poziom melatoniny i zaburza naturalny cykl snu i czuwania, a to ma wpływ na procesy metaboliczne, w tym regulację poziomu cukru we krwi.
W ramach badania naukowcy poprosili 741 ciężarnych kobiet w drugim trymestrze ciąży o noszenie czujników światła na nadgarstkach i codzienne wypełnianie dziennika snu przez około tydzień. Następnie podzielili kobiety na trzy grupy po 247 osób, na podstawie ich średniej ekspozycji na słabe światło w ciągu trzech godzin przed snem. Cukrzyca ciążowa rozwinęła się u:
- 16 kobiet, które przed snem spędzały około 1,7 godziny w słabym świetle
- 12 kobiet, które spędzały około 2,2 godziny w słabym świetle
- trzech kobiet, które spędzały około 2,6 godziny w słabym świetle.
Przyćmione światło twoim sprzymierzeńcem
Jak to interpretować? Im krócej przed snem zmniejszały natężenie sztucznego światła, tym większe było ryzyko, że rozwinie się u nich cukrzyca ciążowa. Kobiety, które spędziły najmniej czasu w przyćmionym świetle (czyli najwięcej w ostrym świetle), miały pięciokrotnie większe szanse na rozwój cukrzycy ciążowej w porównaniu do tych, które spędzały najwięcej czasu w słabym świetle. Chodzi więc o to, żeby na trzy godziny przed snem ściemniać światło i nie przebywać w mocno oświetlonych pomieszczeniach.
We wnioskach do pracy czytamy: "Nasze badanie sugeruje, że większa ekspozycja na światło przed snem w drugim trymestrze ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy ciążowej. (...) Odkrycia te są zgodne z wcześniejszymi badaniami na dorosłych niebędących w ciąży, gdzie wieczorna ekspozycja na światło przed snem silnie upośledzała metabolizm energetyczny i wrażliwość na insulinę".
Naukowcy radzą, by wieczorami ograniczać ekspozycję na silne światło przynajmniej na trzy godziny przed położeniem się spać. W profilaktyce cukrzycy ciążowej nie bez znaczenia jest kontrola wagi, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna przed ciążą.
Czytaj także: https://mamadu.pl/169519,picie-kawy-zmniejsza-ryzyko-cukrzycy-typu-2-u-ciezarnych-z-cukrzyca-ciazowa