Lekarka pokazuje na filmie, jak rozróżnić kaszel suchy i mokry. Połóż rękę na mostku dziecka
Na pewno znacie tę reklamę telewizyjną syropu, w której mama kaszlącego dziecka dzwoni do lekarki. W słuchawce słyszy pytanie: – Czy to jest kaszel mokry, czy suchy? – Nie wiem, pani doktor – wyznaje ze skruchą mama. – Nic nie szkodzi, proszę podać ten syrop (tu pada nazwa produktu), działa zarówno na kaszel suchy, jak i na mokry – poleca lekarka. Zastanawiam się, po co ona pyta tej biednej matki, jaki to kaszel, skoro ma taki świetny syrop działający na oba rodzaje, hehe. Ale żarty na bok.
Odwieczny problem: suchy czy mokry?
Rodzice nie lubią, gdy lekarz podczas badania dziecka pyta o rodzaj kaszlu: suchy, czy mokry? Po prostu nie bardzo umieją na to pytanie odpowiedzieć. Nie wiedzą właściwie, czym te kaszle się różnią, choć różnica jest naprawdę bardzo prosta i słyszalna od razu. Z pomocą przychodzi mama_pediatra. W najnowszym filmiku na TikToku pokazuje – na własnych dzieciach – czym różni się kaszel suchy od kaszlu mokrego.
Kaszel mokry
W kaszlu mokrym występuje wyraźnie słyszalna wydzielina, która zalega w drogach oddechowych chorej osoby. Często jest tak, że ten kaszel "ciągnie" się, rzęzi, aż w pewnym momencie – zwykle pod koniec infekcji – wydzielina się odrywa i nagle dźwięk się zmienia i kaszel ustaje.
– Ten kaszel jest taki bardziej "miękki". Często też czujemy pod dłonią rzężenie w klatce piersiowej, a po odkaszlnięciu to rzężenie ustępuje – wyjaśnia mama_pediatra.
Kaszel suchy
To takie pokasływanie, "szczekanie". – Kaszel suchy jest taki "pusty" – mówi mama_pediatra. Jest on też o wiele bardziej męczący od kaszlu mokrego. Drogi oddechowe próbują się oczyścić z zalegającej wydzieliny, jednak ona mocno się trzyma, w związku z czym kaszel jest bezproduktywny.
Jak radzić sobie z kaszlem suchym i mokrym?
Infekcja zwykle zaczyna się kaszlem suchym, który z czasem zmienia się w kaszel mokry. Na początku dziecko męczy się tym kaszlem i dopiero syrop wykrztuśny może pomóc zmienić sytuację i przynieść ulgę. Na rynku mamy dostępne różne substancje działające wykrztuśnie (a nawet możemy zrobić domowy syrop z cebuli, który tak działa). Sprawiają one, że wydzielina zaczyna się upłynniać i odrywać.
Mama_pediatra podkreśla, że postępowanie z kaszlem zależy każdorazowo od tego, jaka jest przyczyna kaszlu, jednak najczęściej: – Kaszel u dzieci spowodowany jest spływaniem wydzieliny po tylnej stronie gardła z górnych dróg oddechowych. Dużo ważniejsze od np. hamowania odruchu kaszlu jest... toaleta nosa – mówi lekarka.
Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/157539,inhalacje-na-kaszel-wskazania-inhalacje-na-suchy-i-mokry-kaszel