Krostki na szyi i za uszami? Ta choroba zbiera żniwo w przedszkolach i szkołach

Dominika Bielas
27 lutego 2023, 11:25 • 1 minuta czytania
Ferie zimowe to nie tylko wjazdy na narty i świetna zabawa w gronie rówieśników. To również beztroskie pożyczanie czapek i szczotek do włosów, które mogą być przyczyna wszawicy. Wbrew pozorom rodzice nie zawsze wiedzą, na co tak naprawdę powinni zwrócić uwagę.
fot. Andrew Ebrahim/unspash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Były ferie zimowe, są wszy

Wszawica nie jest chorobą od brudu czy ubóstwa. Ten wstydliwy problem najczęściej dotyczy po prostu dzieci, które mają styczność z rówieśnikami. Do zakażenia wszawicą dochodzi podczas bezpośrednich kontaktów z nosicielem tych pasożytów, np. w trakcie przytulenia czy podczas korzystania z tych samych przedmiotów. Do domu wszy przynoszą najczęściej przedszkolaki, ale problem może także dotyczyć starszych dzieci, które właśnie wróciły z kolonii lub zimowych wyjazdów. A skoro właśnie skończyły się ferie zimowe, warto zachować czujność. Zamiast udać, że problem cię nie dotyczy, koniecznie przyjrzyj się głowie twojego dziecka.

Czego szukać na głowie?

Wszy wyglądają jak maleńkie owady. Maja ok. 0,35 do 6 mm,  małą główkę i czułki. Kształtem i wielkością przypominają małe ziarenko: są płaskie, nie posiadają skrzydeł i są pokryte jasnobrązowym pancerzykiem. Mają trzy pary odnóży.  Wszy mogą jednak uciekać przed światłem, więc tak naprawdę to nie ich powinnaś szukać. Warto skupić się na poszukiwaniu gnid, czyli małych jajeczek. Najczęściej znajduje się je za uszami, na skroniach lub nad karkiem. Będą one przyklejone do włosa. Jeśli znaleziony biały punkcik nie chce z łatwością spać z włosa, może to być znak, że twoje dziecko właśnie przywiozło z zimowiska niechciane towarzystwo. Nadal nie wiesz czego szukać? Zobacz na poniższym filmiku:

Poza swędzeniem warto zwrócić uwagę na krostki, które pojawiły się za uszami i na szyi. To ślady ugryzienia wszy. U dzieci uczulonych na ich jad może także dojść do powiększenia węzłów chłonnych.

Eksperci od usuwania swędzącego problemu przypominają także, że dziecko nie jest winne temu, że ma wszy. Potrzebuje twojej wyrozumiałości i wsparcia.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/167428,wszawica-u-dziecka-5-skutecznych-sposobow-na-pozbycie-sie-wszy