"Nie lubię cię!" – też słyszysz to z ust dziecka? 6 kroków, by przykre słowa nie bolały

Martyna Pstrąg-Jaworska
23 lutego 2023, 11:43 • 1 minuta czytania
Prawdopodobnie każdy rodzic choć raz usłyszał z ust wzburzonego kilkulatka, że ten go nie lubi, że rodzic jest głupi albo że maluch już nie chce być naszym dzieckiem. Dzieci zazwyczaj mówią takie rzeczy w emocjach. Takie niemiłe słowa potrafią jednak zranić rodzica – oto 6 kroków, jak reagować, by nie skrzywdzić siebie i dziecka.
Przykre słowa z ust kilkulatka rzadko kiedy naprawdę chcą zranić rodzica. fot. tomsickova/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzieci w emocjach mówią różne rzeczy

Dzieci są z natury szczere i bezpośrednie, często więc mówią wszystko, co im przyniesie ślina na język. Czasem w złości czy smutku potrafią też powiedzieć rzeczy, których wcale nie uważają za prawdę – robią to tylko po to, by rozładować napięcie i emocje im towarzyszące. Najczęściej wtedy obrywają rodzice, słysząc mnóstwo niemiłych, krzywdzących rzeczy.

Mało który rodzic nie usłyszał od swojego kilkulatka, że syn lub córka go nie kocha, że jest głupi albo że maluch już nie chce być naszym dzieckiem. Zanim zostaje się rodzicem, wydaje się to błahe i większość dorosłych umie to sobie wytłumaczyć wzburzonym stanem dziecka. Prawda jest jednak taka, że takie słowa z ust malucha bardzo często ranią rodzica, nawet jeśli wie, że nie są prawdziwe.

Kiedy twoje dziecko powie ci coś bolesnego, może być trudno nie zareagować. Warto jednak zachować zimną krew i pamiętać, że dzieci bacznie nas obserwują i naśladują później nasze zachowania. Warto więc zachować się tak, jak chciałabyś, aby dziecko się zachowało po przykrym komentarzu z czyichś ust. Oto kroki, które warto wykonać po przykrych słowach dziecka:

1. Dowiedz się, skąd pochodzi komentarz

Dzieci często coś usłyszą w swoim otoczeniu i nie do końca to rozumiejąc, powtarzają. Czasem sprawdzają, jak na ich słowa zareagują rodzice. Nie zawsze więc chcą powiedzieć do rodziców tak przykre słowa, jakie w rzeczywistości mówią.

2. Nie bierz do siebie

Zawsze, gdy usłyszysz coś niemiłego od dziecka, może sprawić ci to ból. Nie można mówić dziecku np. po usłyszeniu: "Nie lubię cię", że ty też go nie lubisz, choć często to stanowi dla rodziców pokusę. Zazwyczaj, gdy dziecko mówi coś złośliwego, jest sfrustrowane lub czuje się bezsilne. Postaraj się je zrozumieć i kontrolować swoją reakcję.

3. Daj sobie chwilę

By nie zareagować emocjonalnie, warto wstrzymać się z reakcją. Po przykrych słowach dziecka daj sobie chwilę na wdech i wydech. Jeśli czujesz, że nie możesz kontrolować swoich emocji, nie pozwól dziecku widzieć, że jesteś tak zdenerwowana. Lepiej w takiej chwili wyjść z pokoju, opanować nerwy np. poprzez ćwiczenia oddechowe.

4. Wyjaśnij dziecku, jak się poczułaś

Porozmawiaj z dzieckiem i opowiedz mu, jak się poczułaś, słysząc od niego krzywdzące słowa. Przyznaj, jeśli coś zraniło twoje uczucia. Opowiedz o tym, że takie słowa ranią. Zapytaj je o to, jak ono by się czuło, gdyby usłyszało takie słowa z twoich ust. To uczy dziecko emocji, nazywania ich i rozumienia, współczucia i empatii, która jest kolejnym krokiem.

5. Ucz empatii

W chwilach przykrych emocji warto pracować nad empatią. Rozmawiajcie o emocjach, które towarzyszą odbiorcy nieprzyjemnych komentarzy, pokaż, jak postawić się na miejscu kogoś innego i zwróć mu uwagę na to, jaki jest efekt niemiłych słów.

6. Zapewnij, że nadal je kochasz

Oprócz informacji dla dziecka, że jego słowa sprawiły ci przykrość, zawsze należy też zapewnić je o swojej miłości wobec niego. Musi wiedzieć, że nie zepsuło relacji z mamą i tata jednym niemiłym komentarzem i że po prostu w tej chwili jesteś zdenerwowana/jest ci przykro.

Źródło: awarenessact.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/124751,jak-mozna-byc-az-tak-glupim-czyli-13-zdan-ktorych-nigdy-nie-mow-swojemu-dziecku