Często płacze i chce na ręce - może masz HNB? Oto lista sygnałów
- Niektóre dzieci są bardziej wymagające i wrażliwsze od innych niemowląt.
- Ciągle płaczą i chcą na ręce. Mają problem z usypianiem.
- Jak poznać, że dziecko to HNB? Ekspertka do ds. snu dziecka wymienia charakterystyczne zachowania.
Każdy niemowlak potrzebuje bliskości, lulania i przytulania, niektóre mamy mogą jednak mieć wrażenie, że ich dzieci absolutnie nie da się odłożyć do łóżeczka. Zmęczenie może sprawiać, że młoda mama może nawet zacząć wątpić w siebie. "Życzliwi" powiedzą "przyzwyczaiłaś, to tak masz", "odłóż, popłacze i się odzwyczai", ale to nieprawda! Przyczyna najpewniej jest zupełnie inna. Cher Fletcher jest konsultantką ds. snu dziecka i prowadzi swój profil na TikToku. W sieci umieszcza różne filmiki, by pomóc rodzicom lepiej zrozumieć ich własne dzieci. Ostatnio wrzuciła do internetu listę zachowań, które mogą wskazywać, że malec to High Need Baby. Jak sama przyznaje, jako mama HNB poczuła olbrzymią ulgę, gdy zrozumiała, że jej dziecko po prostu różni się od innych dzieci, a ona wszystko robi, jak należy.
Ekspertka od snu wymieniła kilka dziecięcych zachowań typowych dla HNB:
- wyraźnie i głośno manifestuje swoje potrzeby
- intensywnie reaguje na bodźce zewnętrzne
- jest hiperaktywne i ruchliwe
- mało śpi, ma problemy z zaśnięciem, jego sen jest bardzo lekki, często się wybudza
- często domaga się bliskości, noszenia na rękach, kołysania i bujania
- reakcje emocjonalne są bardzo silne, reaguje natychmiastowym, silnym płaczem w przypadku niezadowolenia lub rozdrażnienia
- domaga się częstego karmienia
- trudno je uspokoić
- mimo usilnych starań rodziców, ciężko zachować rytm dnia, ciągle zmieniają się pory drzemek, aktywności i karmienia.
"Nie robisz nic źle!"
Jeśli tak wygląda życie z twoim maluszkiem to najpewniej masz w domu High Need Baby. "Nie robisz nic źle!" - uspokaja mamy trenerka. Układ nerwowy dzieci z większymi potrzebami różni się znacząco od układu nerwowego ich rówieśników, stąd różnice w ich zachowaniu. Szukając pomocy, warto zajrzeć także na fora internetowe, gdzie rodzice tworzą grupy wsparcia mające na celu pomóc im przetrwać trudne chwile.