Ta pozycja sprawia, że dziecko przestaje płakać. Naukowcy sprawdzili, dlaczego tak jest
- Niemowlęta potrafią płakać godzinami, a rodzice testują różne sposoby, które mogą pomóc w szybkim ukojeniu płaczu.
- Naukowcy pragną zrozumieć, dlaczego jedne metody działają lepiej niż inne.
- W tym przypadku twierdzą, że to nie sprytny trik, a kwestia ewolucji.
"Niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy noszone przez spacerującą matkę natychmiast przestały się poruszać i płakać oraz wykazywały gwałtowny spadek tętna w porównaniu z dziećmi trzymanymi przez siedzące matki" – twierdzą autorzy badania z 2013 roku opublikowanego w Current Biology. Naukowcy doszli do wniosku, że taka reakcja niemowlęcia na noszenie przez matkę to nic innego, jak reakcja fizjologiczna organizmu. Bycie noszonym przez mamę wpływa korzystnie na układ nerwowy, motorykę i czy układ krwionośny. Efekt? Noszenie uspokaja i koi niemowlę bardziej niż kołysanie lub inne rodzaje ruchu. Co ciekawe, ten skoordynowany zestaw – stojąca matka i uspokajające się dziecko – można również zauważyć u innych gatunków ssaków.
One chcą na ręce
Naukowcy są przekonani, że nasze dzieci ewoluowały tak, że chcą być noszone, by matki mogły wykonywać inne zadania (dobrze, że są chusty, bo działanie z maluchem na ręku jest trudne). Natomiast taka reakcja matki na płacz niemowlaka, wynika ze stuleci uzyskiwanych pozytywnych informacji zwrotnych na temat uspokajania dziecka.
To dowód na to, że choć macierzyństwo bywa ciężkie, to nasze serca i ciała wiedzą, co trzeba robić. A gdy dzieje się coś nie tak, jesteśmy w stanie pewne rzeczy robić bez namysłu. Tak więc w dniu, w którym wszystko wydaje się naprawdę być trudne, warto pamiętać, że wiesz, co robisz, wystarczy sobie zaufać.