Popularny lek na przeziębienie wycofany z aptek. Sprawdź, czy masz go w domu
Lek na przeziębienie wycofany
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całej Polski serii produktu leczniczego o nazwie FEBRISAN. Już nie kupisz go w aptece, ale warto sprawdzić, czy nie znalazł się w twoje domowej apteczce. W końcu sezon chorobowy w pełni.
Szczegółowe informacje dotyczące wycofanego produktu:
- NAZWA: Febrisan, (750 mg + 60 mg + 10 mg)/5 g, proszek musujący
- PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Orifarm Healthcare A/S
- TERMIN WAŻNOŚCI: 04.2023
- NUMER SERII: 100401
W tej konkretnej partii produktu leczniczego stwierdzono przekroczenie zawartości paracetamolu oraz kwasu askorbinowego. GIF apeluje o niespożywanie produktu leczniczego!
"Skierowanie do badań stabilności 3,6 kilograma końcówki serii nie daje pewności, że pozostałe części serii skierowane do obrotu spełniają wymagania jakościowe pod względem zawartości substancji czynnych" – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Czy pacjent może oddać wadliwy lek i poprosić o zwrot pieniędzy lub wymianę?
Przepisy jasno nie określają procedury zwrotu, ale apteka najpewniej nie dokona wymiany czy zwrotu pieniędzy. Za wadę jakościową odpowiada producent, nie apteka czy hurtownia. W związku z tym można próbować kontaktować się z podmiotem odpowiedzialnym. Pacjentowi tak naprawdę pozostaje oddać wadliwy lek do utylizacji i kupić nowy. Leki wycofane z obrotu (podobnie jak te przeterminowane) nie powinny być wyrzucane do zwykłego kosza na śmierci, umywalki czy ubikacji. Substancje, które zawierają, mogą być bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego i skazić glebę oraz wodę. Produkty lecznicze podlegają utylizacji i powinny trafić do specjalnych pojemników, które znajdują się m.in. w aptekach, przychodniach czy szpitalach. Leki wycofane z obrotu można również oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).