Pleśń na oknach może powodować ciągłe choroby. Tak się jej pozbędziesz raz a dobrze

- W sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą, jest też więcej zachorowań. Jeśli twoje dziecko często choruje, zadbaj o to, by w domu był odpowiedni poziom wilgoci powietrza.
- Zbyt duża wilgotność i brak wietrzenia pomieszczeń mogą prowadzić do rozwoju grzybów w domu. Pleśń na oknach sprzyja częstemu chorowaniu na infekcje dróg oddechowych.
- By zmniejszyć ryzyko rozwoju pleśni w domu, warto na oknie trzymać kubeczek z solą lub ryżem, a uszczelki w wilgotnych oknach przemywać szmatką z octem.
Pleśń jest efektem wilgoci w domu
Pleśń to inaczej grzyby strzępkowe, które mogą osadzać się w domu, jeśli w pomieszczeniach jest zbyt duży poziom wilgoci. Wilgoć w domu najczęściej występuje zimą, co również najczęściej zbiega się w czasie z sezonem infekcyjnym dzieci. Jeśli twoje maluchy często chorują i mają nawracające alergie czy infekcje górnych dróg oddechowych, sprawdź, czy problemem nie jest pleśń w domu, np. na oknach.
Pleśń na oknach tworzy się szczególnie w sezonie grzewczym i jest spowodowana wilgocią, która w postaci kropelek wody zbiera się na oknach. Najczęściej powodem zawilgocenia okien jest to, że w mieszkaniu jest zbyt ciepło, pomieszczenia zimą nie są wietrzone, a przez to nie ma cyrkulacji powietrza, która usuwałaby nadmiar wilgoci.
Wietrz mieszkanie zimą
Jeśli na uszczelkach okna zauważyłaś u siebie pleśń, warto zadbać o to, by pozbyć się wilgoci w domu. Zbyt wysoki jej poziom wpływa negatywnie na zdrowie, powoduje mnóstwo alergii, a także sprawia, że łatwiej i częściej dzieci chorują na infekcje bakteryjne i wirusowe, bo drobnoustroje szybciej się przenoszą w wilgoci.
Wdychanie pleśni wpływa negatywnie na cały układ oddechowy, osłabia odporność i może nawet prowadzić do astmy czy zapalenia spojówek. Jesienią i zimą, gdy ogrzewamy domy, warto więc przynajmniej raz dziennie wietrzyć pokoje. Można też zostawiać raz na jakiś czas okna rozszczelnione. Obecnie chyba wszystkie modele okien mają taką funkcję, w której okna nie są w 100 procentach zamknięte, tylko jest przepływ powietrza, który niweluje wilgoć i zapobiega pleśni.
Pozbądź się wilgoci, usuń pleśń bez chemii
Oprócz wietrzenia pomieszczeń i dbania o to, by w domu nie było zbyt dużo wilgoci, warto też zadbać o drożne przewody wentylacyjne. Dodatkowo możesz też wykorzystać domowe sposoby na pozbycie się wilgoci i pleśni przy użyciu składników, które znajdziesz w kuchennej szafce.
Jeśli na oknach np. w nocy zbiera się wilgoć i codziennie rano szyby są całe mokre, warto rozważyć zakup pochłaniacza wilgoci. Możesz wypróbować sposób na wilgoć, który stosowały już nasze babcie. Wystarczy do miseczki lub szklanki wsypać sól kuchenną lub torebkę ryżu – oba produkty mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłaniają wilgoć. Taki pojemnik z ryżem/solą należy wymieniać codziennie.
Natomiast jeśli na oknach zauważyłaś już pleśń, która jest widoczna na uszczelkach, warto zastosować prosty sposób na jej usunięcie. Wystarczy zmoczyć szmatkę z mikrofibry octem, a następnie przetrzeć zabrudzone miejsca. Ocet od lat jest jednym z najbardziej naturalnych produktów, który świetnie radzi sobie z grzybem – można go stosować pod prysznicem, w na oknach czy łazienkowych kafelkach i jest dużo bardziej ekologiczny i bezpieczny niż żrące detergenty na bazie chemicznych substancji.