"Czarna lista imion" - to ich nie zaleca Rada Języka Polskiego. Dziwna sprawa z "Marią"

Magdalena Woźniak
24 stycznia 2023, 12:04 • 1 minuta czytania
Rada Języka Polskiego w szeregu swoich publikacji na przestrzeni lat wyznacza schematy, zasady, normy nadawania imion w Polsce. Sugeruje i naprowadza, jakie konotacje mogą mieć poszczególne imiona i które z nich nie są najszczęśliwszym wyborem.
Imię jest z dzieckiem przez całe życie. Fot. Laura Garcia/ Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Imię w swoisty sposób nas definiuje, nie tylko jako dorosłych, ale już jako dzieci. Jest „nasze”, przyzwyczajmy się do jego brzmienia, do zdrobnień używanych przez ludzi, dla których jesteśmy bliscy. Imię, chociaż nie definiuje naszej życiowej drogi, jest potężną częścią naszej tożsamości.


Dlatego tak ważne jest, byśmy jako przyszli rodzice, wybrali imię dla naszych dzieci świadomie.

Jan, nie John — wytyczne językowe

Na oficjalnej stronie Rady możemy przeczytać zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion.

"1. Zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, niełacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin; Piotr, nie Peter itp.

2. Nie powinno się nadawać imion:

a. pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.

b. pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta".

W dalszej części publikacji autorzy publikacji wskazują: "Imiona nadawane w Polsce jako należące do języka polskiego powinny pozostawać w zgodzie z jego regułami gramatycznymi i ortograficznymi".

Publikację wieńczą dwa nieznoszące sprzeciwu punkty:

"Podtrzymuje się zakaz nadawania więcej niż dwóch imion, pisanych osobno, bez łącznika, żeńskich dla dziewczynek, męskich dla chłopców. Wyjątkowo imię żeńskie Maria można – zgodnie z tradycją – nadać jako drugie imię chłopcu, np. Artur Maria, Tadeusz Maria.

Należy bezwzględnie unikać nadawania imion budzących ujemne skojarzenia (mówi o tym ustawa), np. BelzebubKurtyzanaLucyfer. Takie imiona krzywdzą dziecko".

Eurazja pod rękę z Lucyferem

Czytając wytyczne i przykładowe imiona, uśmiecham się delikatnie i myślę o niczym nieograniczonej wyobraźni rodziców, którzy nadaliby dziecku imię Malta czy Lucyfer.

Jakie imiona zdarzało się jeszcze opiniować przedstawicielom rady?

Cosmo, Zoha, Melody, Lucyfer, Sowizdrzał, Kot, Lalka, Eska, Yoda, Pat – to kilka przykładowych pozycji, które nie uzyskały przychylnej opinii językowej Rady.

Wśród nieco graniczących z absurdem pozycji znalazły się również imiona oryginalne, którym trudno odmówić uroku, tj. Miłość czy Wito. Te zostały rozpatrzone pozytywnie.

Cóż, inspiracji współcześnie nie brakuje. Oby nie brakowało również mądrości.

Czytaj także: https://mamadu.pl/130383,lista-najgorszych-imion-dla-dzieci?fbclid=IwAR3UNaJRFGtX3IGlvTyg5XcFUoAzt2PENBh6xre3rTHCFvk_4hubc6At5hs