Tak nie wkładaj kubeczka menstruacyjnego. Lekarka pokazuje, jak to zrobić dobrze

Marta Uler
12 stycznia 2023, 11:27 • 1 minuta czytania
Podpaski i tampony to przeszłość! Dziś w modzie są kubeczki menstruacyjne. To zdrowe, ekologiczne i relatywnie tanie rozwiązanie zdobywa coraz większą popularność. Jeśli któraś z pań się jeszcze przed nim wzbrania, to być może dlatego, że nie jest pewna, czy poradzi sobie z aplikacją kubeczka. Jak prawidłowo go założyć?
Jak poprawnie założyć kubeczek menstruacyjny? Fot. Anna Shvets/Pexels/tiktok.com/@dr.nalewczynska
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Podpaski to standard i konieczność, a tampon sprawia, że po prostu łatwiej jest uprawiać sport i nie trzeba zastanawiać się, czy coś się przypadkiem nie odciska w dopasowanych spodniach. Większość kobiet podczas miesiączki wybiera pierwsze lub drugie rozwiązanie. Jednak od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się kubeczki menstruacyjne

Kubeczek menstruacyjny to dobry wybór

Do kubeczka menstruacyjnego przekonały się już całe rzesze kobiet. Dlaczego? Po pierwsze, jest to rozwiązanie ekologiczne. Nie zanieczyszczamy środowiska, produkując kilogramy trudno rozkładalnych odpadów. 

Po drugie, medyczny silikon, z którego wykonuje się dobrej jakości kubeczki, nie powoduje alergii czy podrażnień – o czym raczej nie można powiedzieć w przypadku bielonej chlorem bawełny, z której robi się podpaski – jak również nie wysusza delikatnej śluzówki pochwy, jak tampon.

A po trzecie, kubeczek menstruacyjny to oszczędność. Jego koszt to niecałe 100 zł, a wystarcza na wiele lat.

Ale... jak go założyć?

Czemu więc jeszcze nie wszystkie z nas go stosują? Powód może być prozaiczny. Nie jesteśmy pewne, jak poprawnie go założyć. Nie chcemy wszak żadnych przecieków! Jednak to nic trudnego. Na opakowaniu każdego produktu znajduje się szczegółowy instruktaż, jak zrobić to prawidłowo. A ten film, który opublikowała na TikToku dr.nalewczynska, powinien rozwiać wszelkie wątpliwości:

W celu aplikacji kubeczka trzeba wsunąć go do pochwy w ten sposób, by jego otwór był skierowany górą ku szyjce macicy. Można to zrobić na trzy sposoby.

Kubeczki menstruacyjne występują w kilku rozmiarach, więc przede wszystkim, należy dobrać do siebie odpowiedni. Rozmiar – od XS do XL – uzależniony jest od wieku, aktywności fizycznej i seksualnej oraz ciąż.

Ważne: kubeczek umieszcza się w pochwie płycej niż tampon. Po włożeniu go do pochwy powinien samoczynnie się rozprostować, a następnie zassać. Jeśli się przesuwa, to oznacza, że został źle założony i trzeba go poprawić. Zwykle wystarczy go delikatnie przekręcić i poczekać aż się zassie. 

Pamiętaj o higienie

To, o czym bezwzględnie należy pamiętać przed aplikacją kubeczka, to dokładne umycie rąk. Choć początkowo jego zakładanie może wydawać się trudne, większość kobiet twierdzi, że po 2-3 cyklach dochodzi już do wprawy. Spróbujesz?

Czytaj także: https://mamadu.pl/blogi/ankagrzywacz/122033,kubeczek-menstruacyjny-sam-powie-ci-ze-przecieka