"Mapa drogowa" i 2 inne umiejętności, dzięki którym dziecko osiągnie sukces w życiu

Martyna Pstrąg-Jaworska
12 grudnia 2022, 16:02 • 1 minuta czytania
W dzisiejszym świecie, gdy wszystko jest skomputeryzowane, a większość spraw załatwiamy z poziomu smartfona, ciężko uchronić dzieci przed czasem przed ekranami. Zamiast im tego zabraniać, naucz je mądrze korzystać ze sprzętów. Dzięki 3 umiejętnościom będą w życiu odnosić sukcesy.
Czas spędzony przed ekranem może pomóc dziecku w odnoszeniu sukcesów. fot. Victoria_Watercolor/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Umiejętne korzystanie z mediów wspiera późniejsze sukcesy w życiu

Czas, jaki dziecko spędza przed ekranem telewizora, telefonu lub tabletu może być szkodliwy dla jego rozwoju i pracy mózgu. Przeprowadzono jednak szereg badań, które potwierdziły, że jeśli chodzi o kreatywność i odnoszenie sukcesów, tylko niewielki procent nastolatków odczuwa negatywny wpływ czasu ekranowego.

Prawda jest taka, że w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie nie uda się całkowicie uniknąć tego, by dzieci nie spędzały czasu przed telewizorem, telefonem czy tabletem. A być może ten czas sprawi, że dziecko będzie w życiu odnosiło sukcesy. Trzeba je tylko nauczyć 3 kluczowych umiejętności, które mu w tym pomogą.

1. Umiejętność oceny mediów

Wyszukujcie razem gry, aplikacje i strony internetowe – wspólnie też czytajcie opisy, recenzje i rozmawiajcie o tym, jak wy widzicie te oglądane treści. Zwracaj uwagę, by to, co ogląda dziecko na ekranach, nie było oszustwem albo nie propagowało negatywnych treści – ważne jest, abyś tłumaczyła dziecku, dlaczego nie chcesz, by oglądało krwawe filmy albo grało w brutalne gry. Otwarta rozmowa, argumentowanie swoich przekonań nauczy też twojego kilkulatka tego, jak powinno wyglądać odpowiedzialne korzystanie z mediów.

2. Jak powinny wyglądać ograniczenia ekranów

Jeśli masz poczucie, że nie masz kontroli nad tym, co dzieci oglądają w telewizji lub internecie albo chcesz ustalić na nowo pewne zasady, porozmawiaj o tym z dzieckiem. Siądźcie wspólnie i stwórzcie pewną cyfrową "mapę drogową", w której umieścicie treści, które są w porządku oraz te, których nie chcecie, by dziecko oglądało.

Wiadomo, można z góry na pewne treści nałożyć ograniczenie ochroną rodzicielską, ale bardziej chodzi o to, by dziecko było świadome i wiedziało, które treści mogą by dla niego szkodliwe. Wymyślcie wytyczne dotyczące korzystania z ekranów, które zminimalizują ryzyko negatywnych skutków oglądania telewizji czy siedzenia przed komputerem. Wśród zaleceń mogą być np.

3. Nauka mądrego korzystania z ekranów

Dziecko musi wiedzieć, że ekrany w domu nie są całkiem zabronione i że to część naszego współczesnego życia. Jeśli maluch będzie miał całkowity zakaz czasu przed ekranami, ten zakazany owoc będzie go kusił jeszcze mocniej. Naucz go mądrego korzystania ze źródeł mediów: niech wykorzystuje je do nawiązywania kontaktów, uczenia, rozwoju, poszerzania swojej wiedzy. Ściągnijcie gry i aplikacje edukacyjne dostosowane do jego wieku – np. jest wiele gier, które przedszkolakom pomagają w nauce liter, a następnie czytania lub działań matematycznych.

Po każdorazowym graniu lub oglądaniu czegoś przed ekranem warto porozmawiać z dzieckiem. Możesz je np. spytać "Czego się nauczyłeś?" albo "Rozmawiałaś z Alą? Co u niej słychać?". Niech to nie będzie beznamiętne korzystanie z różnych stron czy oglądanie filmików w mediach społecznościowych. Ucz dziecko, że warto wykorzystywać sprzęty do rozwoju.

Umiejętne korzystanie ze sprzętów elektronicznych może dziecku pomóc w odnoszeniu sukcesów w przyszłości, ponieważ uczy je świadomego wykorzystywania ich jako narzędzi do dążenia do celu, np. rozwoju swoich umiejętności. W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie mądre i zdrowe korzystanie z czasu przed ekranami naprawdę może pomóc dojść do wielu sukcesów.

Źródło: cnbc.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/166213,czy-dzis-da-sie-wychowac-dziecko-bez-ekranu-nie-u-mnie-w-domu