Codziennie bierzesz narkotyk i dajesz go dziecku. Ten film otworzy ci oczy

Marta Uler
08 września 2022, 14:59 • 1 minuta czytania
Eksperymenty na gryzoniach wykazały, że cukier uzależnia tak samo jak kokaina. Zmiany w mózgu, które powoduje ta niebezpieczna substancja, są zatrważające. A czy wiesz, że prawie każdy z nas jest takim narkomanem? Dotyczy to także dzieci! O tym, co nauka wie o cukrze i jego wpływie na nasz organizm, dowiesz się z filmu zamieszczonego na kanale YouTube "Nauka. To Lubię"
Od małego karmimy dzieci cukrem Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Statystyczny Polak zjada 50 kg cukru rocznie. Czyli kilogram tygodniowo. Nie wierzysz w to? Tu nie chodzi tylko o ten biały czy brązowy cukier, który masz w cukierniczce. Jego, rzeczywiście, używamy coraz mniej. Mowa o cukrze ukrytym w przeróżnych produktach spożywczych. Twórca kanału YT "Nauka. To Lubię" postanowił sprawdzić, co na temat cukru mówi nauka. I jak sam twierdzi - jest gorzej, niż myślał. Zresztą sama zobacz:


Gdzie jest cukier?

Niektórych produktów nawet byś nie posądziła o zawartość cukru. Są to:

Producenci żywności dodają cukier praktycznie wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe, ponieważ my, konsumenci, to kupujemy. Nie ma tu żadnej filozofii.

Dlaczego tak kochamy cukier?

Chodzi o tak zwany układ nagrody. Gdy robimy coś, co wywołuje w nas uczucie błogości, przyjemności, w mózgu pojawia się skojarzenie z jego przyczyną. Co wywołało tę przyjemność? Ano cukier. Wtedy pojawia się chęć powtórzenia i koło się zamyka. Będziemy sięgać wciąż i wciąż po kolejne słodzone produkty. Cukier jest także źródłem kalorii, a więc słodki smak to zapowiedź dostarczenia mózgowi energii.

Na czym polega niebezpieczeństwo?

By odczuwać daną przyjemność na określonym, pożądanym poziomie, bodziec, który ją wywołuje, musi być coraz mocniejszy. Sięgamy zatem po więcej i więcej słodzonych produktów. A one nie zaspokajają głodu, wręcz wzmagają chęć podjadania. 

Jest to prosta droga do otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i innych chorób serca. Cukier przyczynia się także do rozwoju próchnicy, trądziku, zaburzeń koordynacji i motoryki u dzieci, a także do obniżenia odporności.

Po drugie, dieta bogata w cukier zmienia nasze kubki smakowe. Gdy jesz dużo słodkich produktów, inne po prostu przestają ci smakować. Więc wyszukujesz tych, które lubisz. 

Na szczęście jest z tego wyjście

Detoks cukrowy jest bolesny. Brak dostępu do cukru wywołuje takie same reakcje, jak odstawienie narkotyków – rozdrażnienie, płaczliwość, niepokój, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Pocieszające jest jednak to, że gdy przetrwamy ten najgorszy okres – około 1-2 tygodni – później będzie już lepiej. A zmiany w mózgu, jakie cukier powodował, odwrócą się. 

źródło: Nauka. To Lubię (YouTube)