Naucz dziecko przegrywać, żeby zostało w przyszłości zwycięzcą. 11 rad dla rodziców

Aneta Zabłocka
08 września 2022, 13:39 • 1 minuta czytania
Znasz to hasło, że nie liczy się wygrana, a sama rywalizacja? A grałaś kiedyś z 4-latkiem w planszówkę? Dla niego liczy się tylko wygrana i ustalenie własnych zasad. Dlatego nie wmawiajmy sobie, że sam udział w wydarzeniu i grze się liczy. Zamiast tego nauczmy dzieci sportowego zachowania. To zbuduje w nich pewność siebie i umiejętności społeczne, które pozwolą osiągnąć wysokie cele w życiu.
Dziecko złości się, gdy przegrywa. Jak nauczyć je zdrowej rywalizacji? Fot. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Chcemy, aby nasze dziecko zawsze potrafiło otrzepać kolana, poprawić koronę na głowie i jeszcze raz podjąć się trudnego zadania, które przed nim stoi. Dlaczego więc albo nie pozwalamy mu przeżywać porażek, albo utwierdzamy je w przekonaniu, że jest najlepsze we wszystkim?


Tak nauczysz dziecko zdrowej relacji z błędami, które popełni teraz i później w swoim życiu. A naukę wystarczy rozpocząć od planszy gry czy pierwszych zawodów sportowych w szkole.

Gdy dziecko się złości

Dzieci nie lubią przegrywać, ale tak naprawdę nikt z nas nie lubi, po prostu nauczyliśmy się kontrolować swoje emocje. Jedna gry i zawody sportowe nie byłyby tak fascynujące, gdyby nie wysoka adrenalina, która prowadzi nas do zwycięstwa. Niezależnie od tego, ile mamy lat.

Przy pierwszych porażkach dziecko na pewno będzie odczuwało smutek i dobrze jest mu na niego pozwolić. Usta w podkówkę będą naturalną i dobrą reakcją, problem pojawia się, jeśli dziecko na przegraną reaguje agresją. Wtedy niezbędna jest interwencja rodzica, który wymodeluje spokojniejszą reakcję.

1. Porozmawiaj z nim o tym, co czuje i nazwij emocje.

2. Znajdź sposób na uspokojenie dziecka - na przykład przytulenie, zabawa pionkami, pomyślenie o czymś bardzo przyjemnym.

3. Zaznacz, jakie zachowania - wyzwiska, agresja, szczypanie i bicie - są niedopuszczalne i czemu dziecko nie powinno tak robić.

4. Zwróć uwagę, czy dziecko nie stosuje taktyk samodestrukcyjnych, które mogą wpłynąć na jego sposób postrzegania siebie - "jestem beznadziejny", "nigdy nic mi nie wychodzi" i zapewnij je, że to nieprawda.

5. Pozwól dziecku na przeżywanie porażki i mówienie o niej.

6. A przede wszystkim ty pokaż, jak zachowywać się w czasie porażki - podziękować za grę, pogratulować zwycięzcy, pokazać, że każdy wynik jest satysfakcjonujący.

Nie należy tłumić emocji w dziecku i zakazywać mu się "obrażać" na przegraną. Smutek i złość będą z nią nierozerwalnie połączone, dajmy dziecku bezpieczną przestrzeń do ich przeżywania.

Gdy dziecko się przechwala

Nauka zdrowej rywalizacji, w której wszyscy uczestnicy są sobie równi, jest bardzo ważna dla wzmacniania więzi społecznych i adaptacji rówieśniczej u dziecka. Nieustannie nagradzając je lub pozwalając się przechwalać, nieświadomie wtłaczamy je w narcystyczny schemat. Takie dzieci mogą żyć w przeświadczeniu, że wszystko im się należy, ale zupełnie nie będą umieć docenić własnego wysiłku, włożonego w sukces, który odniosły.

7. Podziękuj kolegom, z którymi grasz w grę, współzawodnikom z drużyny, trenerom i każdemu, kto przygląda się waszym zmaganiom.

8. Pokaż, jak okazać szacunek wszystkim uczestnikom gry.

9. Skoncentruj się nie tylko na wyniku, ale także na wysiłku, jaki dziecko i jego drużyna włożyli w treningi.

10. Nie bój się omawiać przyczyn klęski przeciwników i wygranej "swoich". Jednak zważaj na język, którego używasz - nie krytykuj i nie wyśmiewaj współzawodników.

11. Nie dawaj dziecku zawsze wygrywać, bo budujesz w nim błędne przekonanie, że każdy zawsze będzie schodził mu z drogi. A z własnego doświadczenia wiesz, że to nieprawda.

Mówienie swojemu dziecku, że sam udział w rozgrywkach jest wartością, to za mało, by zbudować w nim zdrowego ducha rywalizacji. O wiele ważniejsze będzie skupienie się na docenieniu pracy i wysiłku, który włożyło w to, aby zagrać. Daj dziecku szanse na chwalenie się i narzekanie związane z rozgrywkami, bo tylko wyrażając je, nauczy się je kontrolować i wykorzystywać, by piąć się w górę.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/121283,chcesz-by-twoje-dziecko-pokochalo-sport-8-sposobow-na-zachecenie-go-do-aktywnosci