Nie dogadujesz się z nastolatkiem? 4 słowa, których lepiej unikać podczas rozmowy
- Wielu rodziców nastolatków przyznaje, że komunikowanie się z dzieckiem w okresie dojrzewania nie jest proste.
- Czasem wydaje nam się, że prowadzimy zwyczajną, banalną rozmowę, ale powiemy coś, co sprawia, że nastolatek zamyka się w sobie.
- Tych 4 słów unikaj, gdy rozmawiasz ze swoim nastolatkiem, dzięki temu szybciej się z nim dogadasz.
Życie z nastolatkiem nie jest łatwe, bo staje się coraz bardziej niezależny, ma swój świat, najważniejsi są rówieśnicy, a coraz bardziej dystansuje się od rodziców. Jeśli jednak chcemy utrzymać łączącą nas więź, musimy starać się jak najwięcej rozmawiać z naszym nastolatkiem, inicjować ten kontakt, próbować dowiadywać się, co myśli i czuje.
4 słowa, których lepiej unikać, gdy rozmawiasz z nastolatkiem
Trzeba jednak robić to w umiejętny sposób, bo nastolatek często czuje się nierozumiany, a z pozoru banalnie brzmiące zdanie może doprowadzić do tego, że zamknie się w sobie. Jeśli nie chcesz, by każda rozmowa z twoim dzieckiem kończyła się sprzeczką, unikaj w komunikacji z nim tych 4 wyrazów.
1. "Ale”. Gdy mówisz "ale” dajesz znać swojemu nastolatkowi, że niby zgadzasz się z jego argumentami, ale zarazem jesteś przekonana, że popełnia błąd. Na przykład twój nastolatek oznajmia, że nie chce już grać na pianinie, ty odpowiadasz: "Rozumiem, że jesteś tym zmęczony, ale zmarnujesz 5 lat włożonego w to wysiłku”.
W ten sposób twój nastolatek myśli, że go nie słuchasz, nie starasz się zrozumieć, nie liczysz się z jego opinią, tylko za wszelką cenę chcesz go przekonać z powrotem do swojego zdania.
2. "Tylko”. W rozmowie z nastolatkami często pojawia się słowo "tylko”, gdy próbujemy im powiedzieć, jak rozwiązać dany problem. Twój nastolatek mówi: "Nie radzę sobie z pracą domową, jest długa i nudna”, a ty odpowiadasz: "To tylko dwie strony”.
Nie umniejszaj i nie bagatelizuj tego, co czuje nastolatek. Dla niego coś może być ogromnym problemem, dla ciebie to "tylko” jakaś mała przeszkoda do pokonania. Postaw się czasem w jego sytuacji i spróbuj zrozumieć jego punkt widzenia.
3. "Nigdy”. To słowo sprawi, że kłótnia między wami wybuchnie w ciągu chwili. Jeśli mówisz do nastolatka: "Nigdy nie sprzątasz”, "Nigdy nie traktujesz mnie poważnie”, "Nigdy nie zwracasz uwagi na cudze uczucia”, od razu przechodzisz do konfrontacji ze swoim dzieckiem.
Słowo "nigdy” w tym kontekście brzmi jak zarzut, dlatego nastolatek od razu przyjmie pozycję samoobrony. Lepiej przypominaj dziecku o jego obowiązkach czy odnoszeniu się do innych, np. używając zwrotu: "Proszę, pamiętaj”.
4. "Zawsze”. To słowo idzie w parze z "nigdy” i podobnie jak ono nie jest najlepszym wyborem w komunikacji z nastolatkiem. Gdy mówisz np.: "Zawsze rozmawiasz ze mną bez szacunku”, to z miejsca przenosisz waszą rozmowę na chwiejny grunt. "Zawsze” prowadzi do sporów i kłótni, bo stawia twoje słowa przeciw słowom twojego dziecka.
Lepszym rozwiązaniem jest uzmysłowienie nastolatkowi, jak się czujesz. Możesz powiedzieć np.: "Gdy mówisz tym tonem, czuję się lekceważona przez ciebie”. Bycie precyzyjnym i konkretnym sprawdza się w komunikacji z nastolatkiem lepiej niż ogólnikowe stwierdzenia.
Czytaj także: https://mamadu.pl/165862,niemily-i-wredny-nastolatek-jak-z-nim-rozmawiac-co-robic