Ten jeden element tornistra jest najważniejszy. Pamiętaj o nim, kupując wyprawkę szkolną
- Podczas zakupów wyprawki do szkoły wielu rodziców będzie musiało kupić dziecku plecak, ale mało kto wie, na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.
- Dobry tornister dla dziecka do 1. klasy musi mieć wyprofilowane plecy i szelki, ale także posiadać pas piersiowy.
- Ten element pomoże docisnąć plecak, przytrzyma zsuwające się z ramion szelki i sprawi, że ciężar będzie na plecach równomiernie rozłożony.
Pas piersiowy w szkolnym tornistrze: z plecaka turystycznego do tornistra
Koniec sierpnia to czas kompletowania wyprawki do szkoły dla dzieci. Wielu rodziców, korzystając z 300 plus, oprócz przyborów i artykułów papierniczych, musi kupić dziecku tornister albo plecak. Na rynku jest dostępnych tyle modeli, że można się pogubić i nie wiedzieć, jaki wybrać. Jest jednak jeden element, na który warto szczególnie zwrócić uwagę, bo pomaga mieć plecak jak najbliżej ciała, odciążyć plecy dziecka i zadbać o stabilną postawę.
Chodzi o pas piersiowy, który – po zapięciu – również zabezpieczy szelki przed zsuwaniem się dziecku z ramion. Pas piersiowy, łączący szelki, zapobiega przesuwaniu się plecaka podczas chodzenia lub biegania, ale sprawia również, że plecak jest blisko ciała, jest równomiernie rozłożony na płaszczyźnie pleców. Dzięki temu dziecko nie jest narażone na przeciążenia z jednej strony. Pas piersiowy, który jest znany z plecaków trekkingowych i turystycznych, pomaga dociągnąć tornister do pleców, dzięki czemu jego ciężar jest na odpowiedniej indywidualnej wysokości, dopasowanej do postury dziecka.
Jakie elementy musi mieć dobry tornister?
Oprócz pasa piersiowego plecak musi mieć usztywnioną tylną ścianę, która jest wyprofilowana i anatomicznie usztywniona od zewnątrz (dlatego jako pierwszy lepszy jest tornister, a nie zwykły plecak) oraz mieć profilowane, regulowane szelki. Te elementy w połączeniu z pasem piersiowym pomogą odciążyć plecy dziecka i zadbać o jego prawidłową postawę podczas noszenia tornistra do szkoły.
A jak wiemy, to szczególne ważne na początku edukacji, gdy w 1. klasie dziecko musi codziennie nosić plecak (a w przedszkolu tego nie robiło). Wiemy też, że jego ciężar bywa już w 1. Klasie zbyt duży, więc każde odciążenie będzie niezwykle ważne. Aby plecak był wygodny i bezpieczny dla pleców postawy dziecka, warto mieć na uwadze również te elementy podczas zakupu plecaka do wyprawki szkolnej:
- wielkość dobrana względem wzrostu i postury dziecka – plecak nie powinien być większy i szerszy niż obrys ramion (barków) dziecka. Jeśli chodzi o jego wysokość to, jeśli plecak jest dobrze założony, ma zapięty pas piersiowy i dobrze przylega do pleców, powinien sięgać od ramion do miednicy.
- pojemność – szkolne plecaki zazwyczaj mają 10-25 litrów pojemności. Najważniejsze jest to, by tornister pomieścił rozmiar A4, bo w takiej wielkości są bloki rysunkowe, teczki oraz podręcznik, które dziecko czasem będzie musiało nosić. Zwróć też uwagę, by było dodatkowe przegródki np. na strój na WF albo kieszonka na śniadaniówkę.
- konstrukcja – plecak musi być ergonomiczny wykonany z materiałów oddychających. Musi posiadać właściwą stabilizację, aby nie zrobić dziecku krzywdy. W tej stabilizacji pomagają też dobrze wyprofilowane szelki plecy tornistra, a także właśnie pas piersiowy.
- waga – plecak nie powinien przekraczać 10 proc. wagi dziecka. Chodzi oczywiście o tornister, który jest już spakowany i gotowy do zabrania do szkoły.