Wstydliwa sprawa? Wcale nie! Wszystko, co mama powinna wiedzieć o erekcjach chłopców

Aneta Zabłocka
10 sierpnia 2022, 11:34 • 1 minuta czytania
Erekcje zdarzają się nawet u niemowląt i jest to absolutnie zdrowy objaw. Z powodu wstydu i niewiedzy wiele mam nie interesuje się zdrowiem intymnym chłopców na wczesnym etapie rozwoju. Tymczasem to bardzo ważna sfera, która powinna być monitorowana przez rodziców.
Wzwody i pielęgnacja penisa u dzieci. Wszystko, co mam powinna wiedzieć Fot. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Do tej pory pamiętam, jak moja teściowa na widok stojącego małego siusiaka mojego syna, zawstydziła się i kazała go zakryć pieluszką. "Nie wolno, żeby tak dotykał" - powiedziała.


Tymczasem zabawa penisem i wczesne erekcje u niemowląt i małych dzieci są całkowicie zdrowym objawem oraz wskazują na prawidłowy rozwój tych narządów.

Okres niemowlęcy

Fizjologiczne erekcje zaczynają się u chłopców jeszcze w życiu płodowym. Niczym dziwnym są także wzwody u niemowląt, które można zaobserwować w czasie kąpieli czy zmiany pieluszki. Maluchy mogą nawet próbować dotykać penisa i badać go rączką z ciekawości wynikającej z poznania własnego ciała.

Agnieszka Stein, psycholożka w podręczniku dla rodziców "Sexed PL: Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu", mówiła tak o higienie stref intymnych u najmłodszych:

"U chłopca nie wolno na siłę odciągać napletka. Noworodki mają naturalną stulejkę, czyli napletek na końcu penisa jest zwężony. Odkleja się i staje bardziej elastyczny dzięki fizjologicznym wzwodom. Później chłopiec także dotyka penisa, podciąga go i takie 'manipulowanie' również pomaga w uelastycznieniu napletka".

Erekcje u niemowląt nie kończą się ejakulacją. Ich przyczyny bywają różne, ale w przypadku noworodków i dzieci kilkumiesięcznych nie mają zupełnie charakteru seksualnego.

Starsze dzieci

Penis u małych dzieci może stawać samoczynnie i jest to normalna reakcja fizjologiczna. Nie powinna niepokoić rodziców, a wręcz przeciwnie.

Na pytanie dotyczące spontanicznych erekcji u chłopców Stein odpowiada tak: "Cieszyć się, że chłopiec jest zdrowy i wszystko u niego działa, jak powinno. Jeśli u małego chłopca nie ma w ogóle spontanicznych wzwodów, to ważny sygnał, żeby iść do lekarza lub lekarki".

Małe dzieci mogą bawić się narządami płciowymi, badać ich zachowanie i swoje reakcje na wzwód. Jednak nie jest to nic niepokojącego i nie powinno być karcone, jeśli nie jest formą rozładowywania napięcia, a jedynie pogłębiania wiedzy o ciele.

Co zrobić, gdy dziecko wkłada rękę w majtki?

Nie zawsze dotykanie narządów będzie wiązało się z masturbacją. Czasem wiercenie się i wkładanie ręki w majtki może być spowodowane niewygodnym ubraniem lub infekcją. Psycholożka "Sexed PL" radzi, aby dwulatkowi, który lubi się dotykać, powiedzieć: "wyjmij rękę z majtek", starszemu dziecku poradzić, aby poszło do łazienki i tam poradziło sobie z uwierającym fragmentem ciała.

"... dla dziecka penis lub cipka to taka sama, pozbawiona kontekstów seksualnych część ciała jak ucho czy noc. Dotyka swojego ciała z ciekawością i dla przyjemności. Nerwowa i pełna lęku reakcja rodzica daje mu odczuć, że dotykanie ciała jest czymś złym. To może wpływać na późniejszą relację dziecka ze swoim ciałem" - przestrzega Agnieszka Stein.

Nastolatki

Stein radzi, aby zacząć rozmowę z chłopcami o erekcji i ejakulacjach jeszcze przed okresem nastoletnim. Podpowiada, że już dziewięcioletni chłopcy powinni być poinformowani o możliwości wystąpienia polucji nocnych.

"Ten temat można poruszyć podczas ogólnej rozmowy o dojrzewaniu, mówiąc: 'u nastolatków i osób dorosłych w nocy zdarzają się erekcje i wytryski, penis robi się większy, twardszy i wypływa z niego sperma. To znak, że zdrowo się rozwija. Plamę na bieliźnie lub pościeli pierze się, a z ciała zmywa".

Psycholożka zaznacza, że ważne jest budowanie w dziecku poczucia przyzwolenia i zgody na reakcje organizmu. Nastolatek nie powinien być zawstydzany ani ganiony.

Erekcja u chłopców: problemy

Większość erekcji będzie normalną i fizjologiczną reakcją. W niektórych przypadkach może oznaczać problemy. Jeśli:

należy zgłosić się do lekarza. Długotrwałe i bolesne wzwody u chłopców mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne i prowadzić do trwałych zaburzeń erekcji i prącia w życiu dorosłym.

Na każdym badaniu u pediatry, lekarz powinien zapytać rodzica lub nastolatka o rozwój stref intymnych, a także wykonać profilaktyczne badanie dotyczące m.in. zstąpienia jąderek, ocenienia wystąpienia stanów zapalnych, stanu stulejki.

Czytaj także: https://mamadu.pl/125255,7-rzeczy-ktore-mama-chlopca-powinna-wiedziec-o-penisach