5 nawyków rodzicielskich inspirowanych Montessori. Wprowadź je w życie od dzisiaj

Iza Orlicz
28 lipca 2022, 13:47 • 1 minuta czytania
Nauka metodą Montessori cieszy się od lat niesłabnącą popularnością, bo obowiązują w niej określone, bardzo przyjazne, a zarazem nastawione na rozwój dziecka, zasady. Ale nie musisz posyłać go do przedszkola czy szkoły, które uczą według tych metod. Jest kilka uniwersalnych strategii inspirowanych Montessori, które możesz wprowadzić w życie już dziś. Tak nie tylko poprawisz swoje relacje z dzieckiem, ale też wzmocnisz łączącą was więź.
Strategie inspirowane Montessori, które warto wprowadzić w życie już dziś unsplash.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Chcemy wychować nasze dzieci na wierzących w siebie ludzi, którzy radzą sobie z niepowodzeniami, potrafią wyciągać wnioski z porażek, są silni i odporni psychicznie. Czasem kierujemy się intuicją, niekiedy czerpiemy z metod naszych rodziców lub szukamy porad osób, które mają większe doświadczenie od naszego.

Jedną z najpopularniejszych metod wychowywania dzieci jest kierowanie się zasadami Montessori. Które z nich są najważniejsze? Które warto wprowadzić w życie już dziś i sprawić, by stały się naszym codziennym rodzicielskim nawykiem?

5 nawyków rodzicielskich inspirowanych Montessori

1. Szanuj swoje dziecko. To jedna z najważniejszych zasad Montessori: skupia się na postrzeganiu dziecka jako osoby, która pomimo niewielu lat i braku dojrzałości zasługuje na szacunek.

Początkowo może wydawać się nam to dziwne, bo przecież powinno być na odwrót - to dziecko powinno okazywać szacunek rodzicom. I chodzi właśnie o tę wzajemność – jeśli będziesz w codziennych interakcjach z dzieckiem pokazywać, że szanujesz je, poczuje się wysłuchane, kochane i nauczy się w ten sposób szanować innych.

2. Wspieraj wolność i niezależność swojego dziecka. Chcemy pomagać naszemu dziecku, dawać mu wsparcie, zwłaszcza gdy widzimy, że z czymś się zmaga lub sobie nie radzi.

Weź jednak głęboki oddech i staraj się tak od razu "nie ratować” swojego dziecka. Daj mu czas, by mogło samodzielnie podjąć jakieś działania czy o czymś zadecydować. Dzięki temu dziecko nabiera pewności siebie i wiary we własne siły.

Dawaj mu też jak najwięcej wolności, nawet w drobnych sprawach (wybór ubrań czy podwieczorku). Dzieci uwielbiają mieć poczucie kontroli i niezależności. Oczywiście ustalaj granice, by dziecko wiedziało, które zachowania są akceptowalne, a które nie, ale w wyznaczonych przez ciebie rodzicielskich ramach daj mu jak najwięcej luzu i swobody.

3. Zwolnij i odpuść. Założenia metody Montessori opierają się przede wszystkim na zasadzie, by nie przeszkadzać dziecku. Ma ono w sobie naturalną potrzebę poznawania świata i nauki, ale najlepiej przyswaja wiedzę w swoim własnym tempie.

Wszystko, czego potrzebuje dziecko, sprowadza się do odpowiednich warunków, które rozbudzają ciekawość dziecka i sprzyjają zdobywaniu wiedzy. Elementem filozofii Montessori, który możesz wprowadzić na co dzień, jest więc zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości czasu i przestrzeni do odkrywania i eksplorowania.

4. Nie koncentruj się na negatywnych rzeczach. Dzieci są spostrzegawcze, do tego pragną twojej uwagi. Szybko zorientują się, kiedy najbardziej się nimi interesujesz. Jeśli zapytasz dziecko, jak mu minął dzień, a następnie skupisz się na jednej negatywnej rzeczy, o której wspomniało, popełniasz błąd.

Zaczniesz je wypytywać przez następne pół godziny o szczegóły i pocieszać je, szybko nauczy się "wyłapywać” i opowiadać o negatywnych zdarzeniach, np. mała sprzeczka z przyjacielem, stanie się ogromnym dramatem. Nie oznacza to, że twoje dziecko zacznie kłamać, ale zmieni się sposób, w jaki postrzega to, co się stało.

To, jak ty widzisz świat, wpływa na to, jak widzi go też dziecko. Oczywiście nie chodzi o pomijanie czy lekceważenie trudnych momentów w jego życiu, bo to naturalne, że masz mu udzielić wsparcia, gdy tego potrzebuje, ale nie koncentruj się na "złych” rzeczach dłużej niż to konieczne.

5. Obserwuj swoje dziecko. To ty masz być "specjalistą” od swojego dziecka. Przyglądaj się mu i obserwuj, gdy bawi się w domu, na placu zabaw, jak zachowuje się w kontaktach z rówieśnikami. W ten sposób będziesz wiedzieć, co sprawia mu prawdziwą radość, co go frustruje, jakie czynności go wyciszają, a jakie męczą. Dzięki temu będziesz w stanie w bardziej odpowiedni sposób zadbać o potrzeby swojego dziecka.

Czytaj także: https://mamadu.pl/160792,najwazniejsze-rodzicielskie-strategie-tak-nawiazesz-wiez-z-dzieckiem